Vítězné snímky 15. ročníku Festivalu krátkých filmů Praha
V pražských kinech Světozor a Pilotů se od 22. do 26. ledna 2020 konal patnáctý ročník Festivalu krátkých filmů Praha pořádaný organizátory Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Festival uvedl ve 24 sekcích přes 130 nejlepších a nejzajímavějších krátkých filmů z 35 zemí světa. V pátek na Českém dni vyhlásila národní porota nejlepší český krátký film a v nedělní poledne byly vyhlášeny vítězné snímky oceněné mezinárodní porotou, ale i vítěz Ceny diváků.
Cenu pro nejlepší film Národní soutěže a 2000 eur získal v pátek snímek Vyměnila jsem si směnu režiséra Luboše Kučery. Porota ve složení Stefan Arsenijević (režisér a scenárista, Srbsko), Tristan Priimägi (novinář, Estonsko) a Ľubica Orechovská (producentka, Slovensko) ocenila to, „že film mistrně zvládá rytmus, tón i dialog a zároveň diváka vtáhne díky poutavé ústřední ženské postavě obklopené ansámblem magorů. Porota zvláště oceňuje, že snímek přistupuje k sociálním tématům s citem, ale i s humorem a nepřestává diváka překvapovat“. Národní porota se rozhodla také udělit Zvláštní uznání a to filmu Jiří pes uprchlík v režii Tomasze Wińského „film je absurdní, hravé a přitom psychologicky přesvědčivé komorní drama o touze a zneužívání moci“. Film zároveň získal Cenu diváků Mall.tv.
Do letošní mezinárodní soutěže bylo vybráno 25 filmů z 22 zemí světa. V tříčlenné mezinárodní porotě, která udělila cenu pro Nejlepší film Mezinárodní soutěže s finanční odměnou 2 000 EUR, zasedli Janka Vlčková (střihačka, Slovensko), Diana Mereoiu (kurátorka, programový tým Vienna Shorts, Rumunsko) a Katrín Ólafsdóttir (režisérka, Island). Porota rozhodla, že Hlavní cenu získává snímek Sbalím se a jdu (Mbabazi Sharangabo, Rwanda). Porota na dvaceti tříminutovém snímku ocenila především „že bez tragičnosti zobrazuje truchlení jako nedílnou součást života. Prostřednictvím intimního a zvídavého stylu dovedně zkoumá možnosti jazyka filmu a ukazuje, že kreativita a přátelství dokáží uzdravovat.“
Režisér Mbabazi Sharangabo (1990, Rwanda) vystudoval ženevskou Haute École d’Art et de Design a v současné době pracuje na svém prvním celovečerním filmu Spectrum, jehož děj je zasazen do Ženevy.
Zvláštní uznání poroty bylo uděleno čínskému filmu, Co vlastně víš o Měsíci a vodě, režisérky Jian Luo (Čína). Porota cenu udělila, protože snímek „poeticky a bez moralistického odsudku zpracovává intimní téma. Prostřednictvím vizuálně poutavých okamžiků se film vyrovnává s osamělostí a nejistotou, spojenou s překonáváním traumatu. “
Cenu diváků si letos odnáší francouzský režisér Fabrice Bracq za snímek Město burek, o Sulejmanovi a Lejle, kteří se právě vzali a slíbili si věrnost v dobrém i zlém. Dobré je, že se milují. Zlé je, že žijí v absurdní zemi jak z Franze Kafky.
Úspěšnými novinkami letošního ročníku byly také projekce pro základní a střední školy, zahajovací program v Bio Oko, program kraťasů pro seniory a VR kino v Národní technické knihovně. V rámci doprovodných aktivit pro profesionály se konal workshop s cílem pomoci vybraným projektům vyvinout scénář, který bude promyšlený, komplexně zvládnutý a autorsky ambiciózní, a bude mít šanci uspět v rámci žádostí na Fondu kinematografie. Tvůrci vybraných pěti projektů získali možnost individuálních konzultací určených k dramaturgickému vývoji scénáře. Jednou z možností, jak svůj projekt dotáhnout k mezinárodním parametrům, a místem, kde potkat potencionální evropské koproducenty, je iniciativa European Short Pitch. Co přesně nabízí, jak probíhá a jak se na něj přihlásit, přiblížila osobně jeho ředitelka Julie Marnay. K nadcházející uzávěrce výzvy na výrobu krátkého filmu festival uspořádal praktický informační seminář s předsedkyní Rady Státního fondu kinematografie a pedagožkou Helenou Bendovou. Úspěšná prezentace nejnovějších českých krátkých filmů proběhla v rámci večera Czech Short Films 2020, kde tvůrci představili filmy z každoroční výběrové kolekce Českého filmového centra, včetně Dcery, nominované na Oscara.
Realizaci 15. ročníku Festivalu krátkých filmů Praha podpořili Magistrát hlavního města Prahy, Státní fond kinematografie. Partnery 15. ročníku Festivalu krátkých filmů Praha jsou DHL, Mall.TV, BMW CarTec Praha, Brainz Studios, Právo, Novinky.cz, Český rozhlas Radiožurnál, Plakátov, Radio Wave, Totalfilm.cz, CSFD.cz, FullMoon, Goout.cz, Informuji.cz, A2, Expats.cz.