Vojáček: „České lesnictví potřebuje kvalifikované dělníky, učňovská stipendia jsme zdvojnásobili“
Lesy ČR od září zdvojnásobily stipendia určená pro žáky učňovských lesnických škol v oboru lesní mechanizátor, opravář lesnických strojů a harvestorů či lesní dělník. Příspěvky na pomůcky, ubytování i stravu a další náklady spojené se vzděláváním podnik vyplácí od loňského února učňům, kteří splňují stanovené podmínky. V uplynulém školním roce získalo stipendia 120 z nich, náklady činily 460 tisíc korun.
„Znatelným navýšením stipendií chceme motivovat mladé lidi k získání vyšší kvalifikace i k lepším studijním výsledkům. Kvalifikované lidi potřebuje celé lesnické odvětví – v pěstební i těžební činnosti,“ říká generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.
Na trhu je dlouhodobě nedostatek pracovních sil, zejména v dělnických profesích. V lesích tak často manuálně pracují lidé bez odborného vzdělání. Lesy ČR proto přišly se stipendijním programem. Žáky podporují i při stážích, praxích a ve výuce.
Jaký je princip stipendijního programu? Žák nebo jeho zákonný zástupce uzavře s Lesy ČR smlouvu o poskytování motivačního příspěvku. Poté získá žák 1. ročníku namísto dosavadních 1 500 korun až tři tisíce korun na pořízení osobních ochranných pracovních prostředků, které škola nakoupí a předá.
Pokud žáci vyšších ročníků dosáhnou studijní průměr tři a nemají z odborných lesnických předmětů žádnou čtyřku, dostanou na ubytování a stravu nově místo tisícikoruny měsíčně až dva tisíce korun. Také příspěvek na další výdaje spojené se vzděláváním, například na učebnice nebo dopravu, se z 500 korun zvyšuje až na tisíc korun. „Přestože bývá obvyklé, že firmy, které poskytují stipendia, si podporované žáky zavazují do budoucna, tuto ambici nemáme. Ať se kvalifikovaní lesní dělníci uplatní v jakékoli jiné lesnické společnosti v zemi. To je podstatné,“ dodává Vojáček.