Vyhlášení vítězných knih 25. ročníku Literární ceny Knižního klubu a 2. ročníku Literární ceny týdeníku Reflex

Včera v odpoledních hodinách bylo v Kaiserštejnském paláci na pražské Malé Straně vyhlášeno vítězné dílo jubilejního 25. ročníku Literární ceny Knižního klubu. Laureátem letošního ročníku LCKK se rozhodnutím odborné poroty stal Jan Horníček s knihou Čarostřelec. Jeho rukopis se prosadil v konkurenci 86 zaslaných prací.

V rámci Literární ceny Knižního klubu byla letos už podruhé byla udělena také Literární cenu týdeníku Reflex, který je hlavním mediálním partnerem LCKK. Autorem oceněné knihy Sklíněné korálky je Petr Sýkora.

Laureátem 25. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal Jan Horníček s knihou Čarostřelec. Odměnou vítězi je vydání knihy pod renomovanou nakladatelskou značkou Knižní klub, prémie 100 000 Kč a originální skleněná plastika ve tvaru otevřené knihy.

Oceněnou práci vybrala porota ve složení: spisovatelka, scenáristka a filmová publicistka Tereza Brdečková, spisovatel Pavel Brycz, literární historik a kritik Pavel Janáček, publicistka Kateřina Kadlecová a spisovatelka Jana Šrámková.

Literární cena Knižního klubu je v mnoha ohledech jedinečná. Nezaměřuje se na již publikované práce, jak bývá obvyklé, ale vybrané původní rukopisy proměňuje v knihy, od svého vzniku v roce 1995 cíleně podporuje domácí tvůrce a rozvoj kvalitní české literatury. Díla vydaná díky Literární ceně Knižního klubu dosahují literárních i komerčních úspěchů. Například romány Děvčátko, rozdělej ohníček Martina Šmause a Zvuk slunečních hodin Hany Andronikové získaly ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku. Kniha loňské vítězky Emy Labudové je na tuto cenu nominovaná v letošním roce.

Čarostřelec – o knize

Je mrazivý únor léta Páně 1789. Cesta z Reichenbergu do Hejnic se klikatí strmým, zalesněným průsmykem. Stmívá se, nad horami vyje a běsní sněhová bouře. Během namáhavé jízdy se v dostavníku seznamují dva muži. Otec Vilém – kněz, který prchá před svou minulostí – a doktor Šulc, podivínský lékař z Vídně. Ti dva mají pramálo společného, brzy se však ukáže, že je dohromady nesvedla náhoda, ale něčí lstivý úklad. Oba vědí až příliš o temném případu svatokrádeže. Pátrání se komplikuje, dva týdny po vyloupení hejnického kostela dojde k sérii krvavých vražd. Souvisí to celé s nebezpečnými intrikami, které splétá místní opat? A co tají bývalý vojenský kaplan z nedalekého Bílého Potoka? Vyšetřování posléze zavleče naše hrdiny hluboko do hor: mezi pytláky a pašeráky, jimž vládne pověstný čarostřelec Tapper.

Jan Horníček (*1989) se narodil v Rych­nově nad Kněžnou. Vystudoval mate­matické inženýrství a dva roky učil na strojní fakultě; v současné době vyučuje matematiku na střední škole v Hradci Králové. Zájem o humanitní obory – historii, psychologii a filozofii – jej při­vedl k historickým románům. Dosud publikoval pouze časopisecky (Host, Protimluv). Historická detektivka Čarostřelec je jeho knižním debutem.

Foto: Petr Brodecký

Literární cenu týdeníku Reflex za druhý nejúspěšnější rukopis LCKK 2020 získala kniha Petra Sýkory Sklíněné korálky. Odměnou vítězovi je vydání knihy pod renomovanou nakladatelskou značkou Knižní klub a roční předplatné týdeníku Reflex.

Sklíněné korálky – o knize

Historický román čtenáře zavede do zámku ve Velkých Losinách a jeho okolí, na severní Moravu konce 17. století, do míst nechvalně známých procesů s čarodějnicemi. Milostný příběh princezny Anny Vilemíny a velkostatkářova jedináčka Michala, dvou mladých lidí z odlišných společenských vrstev, se odehrává na pozadí inkvizičního běsnění soudce Bobliga a jeho poskoků, v časech tak blízkých a tak vzdálených středověkému tmářství. Pomohou Anně proti nenávisti a mamonu korálky vyrobené z tajemného sklínu…?

Díky Sýkorovu citu pro filmové či seriálové vyprávění lze román číst i jako sequel ke knižní předloze a filmovému zpracování Kladiva na čarodějnice, jako by chtěl autor dát důraz na nadčasová témata, díky nimž se román Václava Kaplického (1963) a snímek Otakara Vávry (1969) těšily značné popularitě: souboj jedince proti dobové zvůli a davové manipulaci, svár pravdy a lži, střet bigotního křesťanství se sekularismem. Sýkorův takřka filmový střih, vypointované humorné scény či jazyk čerpající z dobových a regionálních zvláštností, hra s žánry a relativizací mýtů a dějinných faktů, to vše dohromady utváří pestrý koktejl epizod okořeněný černým humorem a vypravěčskou hravostí.

Petr Sýkora (*1960) vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK a pracuje jako softwarový analytik. Dosud publikoval pouze odborné texty. Jeho zájem o historii je dlouhodobý, jako svůj vzor uvádí italského historika Carla Ginzburga, autora slavné knihy Sýr a červi. Román Sklíněné korálky je jeho prozaickým debutem.

You may also like...