Výsledky ankety o nejlepší piva a pivovary 2023 byly vyhlášeny Sdružením přátel piva
Sdružení přátel piva jako již tradičně, vyhlašuje (a to nepřetržitě již od roku 1990) i v tomto roce výsledky své soutěže o nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku 2023.
Zároveň jde o jedinou a nejstarší celorepublikovou pivní soutěž samotných spotřebitelů. Výjimečný je i systém hodnocení, který kombinuje anketní a degustační část, kdy piva s nejvyšším počtem získaných hlasů v rámci ankety postupují do anonymní odborné degustace, ze které vyjde konečné pořadí na prvních místech.
Sdružení přátel piva (SPP) své ceny od roku 2002 vyhlašuje tradičně pokaždé v jiném kraji, v jiném pivovaru. Letos bylo zvoleno jako místo konání – prestižní nové Návštěvnické centrum, v rodinném pivovaru Bernard.
Soutěž SPP prošla za celou dobu řadou různých drobných změn, které reflektovaly především aktuální trendy v pivovarském světě. Dle toho se měnily vyhlašované pivní kategorie (bez rozšiřovaní soutěže). S výjimkou v loňském roce zavedené ceny Létající pivovar roku, kterou má SPP chráněnou, stejně jako ceny Pivovar roku a Minipivovar roku. Došlo tak k logickému uzavření celé řady těchto ocenění.
Finální anonymní degustace anketně nejúspěšnějších piv proběhla pod vedením lektora ČZU a odborného degustátora SPP ing. Tomáše Maiera, Ph.D. v neveřejných prostorách Strahovského pivovaru dne 21. září 2023. V anketní části hlasovalo cca 45 % členů SPP pro různých 309 značek piva.
Klasický pivní počin roku SPP v letošním roce dle verdiktu sice neudílí, ale vyhlašuje zcela speciální cenu v této kategorii, aby podpořilo jedinečný pivní dobročinný projekt „Jiříkova vidění“ – viz text v popisu jednotlivých cen níže.
„Ceny SPP, největšího konzumentského sdružení v Česku, odrážejí velmi názorným způsobem celý vývoj české pivní kultury. Do kategorie domácích stylů, jako je ležák nebo výčepní pivo, kde bychom mohli očekávat vítězství velkých tradičních značek, úspěšně pronikají malé, ale již dobře etablované pivovary a své medaile obhájily i opakovaně. Sílu celospolečensky aktuálního trendu sdílení potom výrazně potvrzuje narůstající počet létajících sládků, kteří se dokážou prosadit i na stupních vítězů,“ doplňuje Marcela Titzlová, diplomovaná pivní someliérka a mezinárodní pivní soudkyně, členka Pivního sněmu SPP.
Výsledky cen Sdružení přátel piva 2023
Světlé výčepní pivo
Výčepní piva jsou dle naší legislativy již piva od 7 % EPM. Běžný spotřebitel je vnímá zejména jako „desítku“. Nutno dodat, že z hlediska produkce a hygieny je toto pivo vůbec nejtěžší vyrobit. Sládkovi toto pivo neodpustí vůbec nic, každá cizí chuť je hned cítit. To ovšem není případ našeho letošního vítěze, který obhájil loňské prvenství. Je jím pivo Hektor z řemeslného pivovaru Clock.
- Hektor, světlé výčepní Řemeslný pivovar CLOCK
- Fabián desítka, Pivovar Hostomice
- Bernard desítka, Rodinný pivovar Bernard
Světlý ležák
Světlé ležáky bere běžný spotřebitel zase automaticky jako „dvanáctku“ a nepochybně se v českých podmínkách jedná o královskou kategorii. V této kategorii letos nastává naprosto bezprecedentní situace, neboť výsledky na prvních třech místech jsou zcela identické jako v loňském roce. Navíc všechna piva jsou z provenience minipivovarů. Vítězí Prostě světlý ležák z pivovaru BadFlash.
- Prostě Světlý Ležák, Pivovar BadFlash
- Fabián 12%, světlý ležák Pivovar Hostomice
- Muflon, světlý ležák 11° Pivovar Kunratice
Silné pivo
Charakteristika silného piva je velice jednoduchá. Patří sem vše, co je silnější než třináctka dle EPM. Letošním vítězem je snad největší stálice v naší soutěži. Za posledních dvacet let toto pivo téměř nikdy nechybělo na stupních nejvyšších. Vítězem je tedy Primátor 16 Exkluziv z pivovaru Primátor.
- Primátor 16 Exkluziv, Pivovar PRIMÁTOR
- Dalešické Májové 13%, Pivovar Dalešice
- Festpils Konspirátor Pivovar Ovipistán, Pivní rozjímání a létající sládek Aleš Dvořák
Tmavé/polotmavé, spodně kvašené pivo
Tato kategorie je bez rozlišení stupňovitosti, pro barevná, spodně kvašená piva. V České republice příliš velký podíl na trhu nemají, ale ještě po druhé světové válce se zde tato piva pila více než hojně. Letošním vítězem je pivo Černá svině z Kostelce nad Černými lesy, který se letos umístil v naší anketě vůbec poprvé.
- Černá Svině 13°, Pivovar Kostelec nad Černými lesy
- Sv. Norbert Tmavý ležák, Pivovar Strahov
- Bernard, Černý ležák s jemnými kvasnicemi Rodinný pivovar Bernard
Pšeničné pivo
I tuto kategorii vyhlašuje Sdružení přátel piva bez rozdílu stupňovitosti, ba dokonce bez rozdílu barvy. Nicméně tmavá, či polotmavá pšeničná piva se u nás vaří velmi sporadicky. Letošním vítězem je úplný nováček v naší soutěži a zajímavostí je, že k výrobě oceněného piva využívá tradiční humnový slad. Letošním vítězem je Hefe Weizen 11 z akciového pivovaru Libertas.
- Hefe Weizen 11%, Akciový pivovar Libertas
- 12 Sv. Jana Nepomuckého, Weissbier Pivovar Zlatá Kráva
- Sv. Norbert Weizen, Pivovar Strahov
Světlé, svrchně kvašené pivo
Kategorie pro všechna svrchně kvašená piva bez rozdílu stupňovitosti (s výjimkou pšeničných piv). Klasickým představitelem této kategorie jsou nejrůznější, spíše hořké „ejly“, jako IPA, APA, nověji NE-IPA apod., ale také třeba belgická klášterní piva. Letošním vítězem je patnáctistupňová Baterka (IPA) z pivovaru Volt.
- Volt Baterka, Pivovar Volt
- Bernard, Bohemian Ale Rodinný pivovar Bernard
- Bernard IPA, Rodinný pivovar Bernard
Tmavé/polotmavé, svrchně kvašené pivo
Do kategorie spadají všechna jakkoliv barevná, svrchně kvašená piva bez rozdílu stupňovitosti. Vesměs se tak jedná o portery, stouty či barevné „ejly“. Až dosud v této kategorii nikdo vítězství neobhájil, ale letos se to změnilo. Letošním vítězem je Russian Imperial Stout, Torpid Mind z pivovaru BadFlash.
- Torpid Mind, Russian Imperial Stout Pivovar BadFlash
- Zhůřák, Extreme Asfalt stout Pivovar Zhůřák
- Máša stout 11%, Pivovar Máša
Kyselé pivo
Kyselé pivo neznamená zkyslé pivo. Naopak. Tato piva (s ph 4,0-4,9) bývají vážená a znalci vyhledávaná. Produkují se v mnoha částech světa, přičemž největší věhlas jim pravděpodobně přinesla Belgie. Letos vyhrává Sour Ale – Sršeň bez příchutě z létajícího pivovaru Hangár.
- Hangár, Sršeň bez příchutě Létající pivovar Hangár
- Nachmelená opice, Goséčko 11% Pivovar Nachmelená opice
- Obora Jahoda, Pivovar Obora
Létající pivovar roku
Tuto kategorii letos vyhlašujeme teprve podruhé. Nejčastěji se jedná o výrobce piva, který nedisponuje vlastním výrobním zařízením, vlastní pouze svoji značku, potažmo i recepturu. Proto si vařívá své várky v pronajatých pivovarech. Pro pivovarský trh jsou tyto pivovary ohromně důležité, protože to často bývá jakýsi předstupeň, než si dotyčný pořídí vlastní technologii a kdy tzv. létající pivovar „přistane“. Konkurence v této kategorii je poměrně velká, k dnešnímu dni u nás existují více než dvě stovky létajících pivovarů. Letošním vítězem této kategorie se stává pivovar Chroust, který spolu s oceněním obdrží na roční užívání i ochrannou známku Létající pivovar roku.
- Pivovar Chroust
- Pivovar Hangár
- Pivovar Falkon
Minipivovar roku
Kategorii s tímto názvem může díky registraci na Úřadě průmyslového vlastnictví vyhlašovat pouze Sdružení přátel piva. V naší anketě pod pojmem minipivovar rozumíme provoz s roční produkcí do 10 tisíc hektolitrů piva.
Vítězství v této kategorii je rok od roku obtížnější, protože konkurence se každým rokem výrazně zvyšuje, když se u nás otevírají pravidelně desítky nových minipivovarů ročně. Covid tento trend sice poněkud přibrzdil, ale nezastavil. Letos vzniklo už dvacet, vloni pětadvacet nových provozů. Celkové číslo atakuje hranici šesti set minipivovarů. Letošním minipivovarem roku se stává pivovar Rampušák z Dobrušky. Ten je zároveň prvním SPP oceněným minipivovarem, který disponuje i vlastní sladovnou.
- Pivovar Rampušák
- Pivovar Volt
- Pivovar BadFlash
Pivovar roku
I v této kategorii je SPP jediným subjektem, které tímto titulem může oceňovat vítězné průmyslové pivovary. Donedávna v této kategorii, na rozdíl od kategorie předchozí, stále počet pivovarů klesal. Nicméně poslední léta tento trend zlomily, neboť některé minipivovary se stávají natolik úspěšnými, že z hlediska ročního výstavu již překračují magickou hranici roční produkce ve výši 10 000 hl, čímž se stávají pivovary průmyslovými.
Letos oceněný pivovar je tak nějak doma a za posledních deset let získává tento titul již po šesté! Jedná se o pivovar, který v roce 1991 přežil svoji klinickou smrt, protože novými majiteli byl zprivatizován pět minut po dvanácté. Dalším významným bodem pro náš oceněný pivovar byl rok 2001, kdy do něj vstoupil belgický strategický investor, který přinesl další exponenciální rozvoj.
Letošním oceněným je Rodinný pivovar Bernard
- Rodinný pivovar Bernard
- Pivovar Kamenice
- Pivovar Únětice
(Speciální) Pivní počin roku
Pivní počin roku je vyhlašován pouze v případě, když se vedení Sdružení přátel piva usnese, že se stalo v daném roce něco skutečně zásadního, či výjimečného. (Pozn: Naposledy byl pivní počin roku vyhlášen v roce 2020 za projekt Zachraň pivo v době Covidu). Letos tato kategorie vyhlášena bude, ale s podtitulem Speciální pivní počin roku. Protože příběh, který za touto cenou stojí, je skutečně trochu jiný a hodně speciální. A jenom dokazuje, jaký je pivo společenský a solidární nápoj.
Nyní Vám tento příběh představíme:
Jirka byl úplně obyčejný chlap, který miloval pivo. V roce 2010 dosáhl kristových let, když najednou do jeho života zasáhla zákeřná nemoc a během velice krátké doby takřka oslepl. Jeho kamarád z Přeštického pivovaru dlouho nezahálel a rozjel dobročinný projekt s pracovním názvem „Jiříkovo vidění“ se snahou co nejvíce pomoci Jirkovi a zlepšit mu život pomocí speciálních čtecích brýlí. Do projektu se zapojilo dalších 5 minipivovarů – pivovary Hulvát, Louka, Hákův parostrojní pivovar, Psychovar a dokonce i zahraniční, rakouský pivovar Hutschn Bräu. A díky speciálnímu přístroji Jirka zase bude moci vést běžný život.
Původní projekt navíc překonal sám sebe a dnes tento krásně lidský (a pivní) projekt bude pomáhat i dalším, podobně handicapovaným občanům v celé ČR a s jeho aktivitami se můžete potkat po celé ČR. Cenu za Speciální pivní počin roku získává autor nápadu, Petr Kváš, sládek z přeštického pivovaru.
Sládek roku
Letošní laureát této ceny pochází z jižního Plzeňska a lze tak předjímat, co ho jistou část života formovalo. Narodil se v polovině šedesátých let do běžné („nepivovarské“) rodiny, cestu k pivovarskému řemeslu mu tak nikdo neprošlapával. K pivu se ale přece jen dostal, a to skrze chození se džbánkem do hospody, a kdy pochopitelně jako každý upíjel. (Do roku 1989 bylo legální posílat nezletilé pro pivo – samozřejmě nikoliv upíjet 😉).
Do pivovaru, jak jinak než plzeňského, se ale dostal už jako dítko školou povinné. Jeho strýc byl totiž zaměstnancem státních statků a do plzeňského pivovaru jezdíval pro mláto a zejména během letních prázdnin tak jezdíval náš laureát s ním. Jen díky velké snaze jeho matky mohl nastoupit v Prazdroji na pivovarské učiliště, kam běžně brali pouze žáky z okresu Plzeň-sever a nikoliv Plzeň-jih, odkud náš laureát pochází. Maminka tehdy orodovala u zástupce ředitele Víta Albla, který je ostatně v pivovarství činný dodnes. Po studiích si práci v Prazdroji zamiloval, leč nic netrvá věčně. V Prazdroji ho dostihly korporátní tlaky, a tak se opět vrátil k řemeslnému pivovarství, v minipivovaru Modrá hvězda v nedalekých Dobřanech. To se psal rok 2003. Pracovní zkušenosti má i ze zahraniční, konkrétně z Austrálie, Ruska a Německa a je také vášnivým pivním turistou, s manželkou na kole rád objíždí pivovárky. Z rodiny se potatila jeho dcera, která pracuje jako úspěšná sládková v minipivovaru Zlatá Kráva.
Náš letošní laureát si v roce 2018 splnil svůj sen, kdy si otevřel svůj vlastní pivovar v Merklíně. Letošním sládkem roku se stává Petr Petružálek, ze stejnojmenného pivovaru.