Výstava exotických motýlů ve skleníku Fata Morgana již po sedmnácté.
Nejen děti, ale ani dospělí by si neměli nechat ujít letošní v pořadí již sedmnáctou výstavu exotických motýlů ve skleníku Fata Morgana. Víte, že i mezi motýly jsou jak peciválové, již se za celý život nehnou z jednoho místa, tak i velcí cestovatelé, kteří uletí obrovské zdálenosti? Vydejte se na cesty a poznejte svět z motýlí perspektivy. Pokud budete mít štěstí, spatříte na vlastní oči magický okamžik líhnutí motýlů z kukel umístěných v expozici. Přijďte obdivovat jejich první vzlétnutí, ladný pohyb vzduchem i pestrobarevnou přehlídku motýlích křídel. Výstava proběhne ve skleníku Fata Morgana od 11. dubna do 26. května denně mimo pondělí od 9.00 do 19.00 hodin. V rámci ní bude uspořádán prodej pokojových i venkovních rostlin.
Už od svého zpřístupnění pro veřejnost v roce 2004 hostí skleník Fata Morgana každoročně výstavu tropických motýlů. V této tradici trojská botanická zahrada pokračuje i letos. „Z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou jsme pro letošní výstavu objednali celkem 5400 kukel několika desítek druhů motýlů z různých částí tropů naší planety. Tématem tohoto roku je migrace motýlů, návštěvníky seznámíme s tím, odkud a kam motýli cestují a které druhy putují ze vzdálených krajin i k nám,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Motýli působí křehce a bezbranně, možná vás proto překvapí, že někteří jsou schopni překonat během svého života obrovské vzdálenosti. „Motýli na rozdíl od ptáků nemohou při orientaci spoléhat na zkušené rodiče, protože migruje vždy jiná generace. Přesto jsou schopní se na své dlouhé cestě orientovat podle krajiny, podle slunce, a když je zataženo, využívají i polarizované světlo. Rovněž je jim k užitku magnetické pole země. Síly jim šetří také sezonní proudění vzduchu a větru,“ říká Eva Smržová, kurátorka výstavy motýlů ve skleníku Fata Morgana.
Stěhovavé druhy motýlů se najdou ve všech světadílech a k migraci je mohou vést různé důvody, hlavně dostupnost potravy, vhodná teplota a rovněž dostatek vláhy. Na výstavě se návštěvníci seznámí se spoustou tajů z této oblasti jejich života. „Všeobecně známá je migrace monarchů stěhovavých z Mexika do USA a Kanady. Méně už pak to, že existují druhy motýlů, které se stěhují na vegetační sezonu do České republiky. V příznivých letech sem přiletí spousta baboček bodlákových až z daleké Afriky a baboček admirálů z okolí Středozemního moře,“ dodává Smržová.