Výstava Národního technického muzea Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte

Výstava v NTM připomíná 90 let činnosti našeho nejvýznamnějšího motocyklového výrobce, který výrazně ovlivnil daný obor i ve světovém měřítku. Vystaveno je zde na pět desítek motocyklů, automobil, trofeje ze závodů či jezdecké výstroje, a to převážně ze soukromých, veřejnosti jinak nepřístupných, sbírek.

Autor výstavy Arnošt Nezmeškal, ředitel Muzea dopravy NTM, upřesnil: „Na výstavě jsou představeny především dosud nevystavované či málo známé artefakty spojené se značkou Jawa, doplněné výběrově o adekvátní výrobky cizí, které buď ovlivnily náš domácí vývoj, nebo naopak vznikly jako reakce na něj. Se značkou Jawa spojila své osudy celá řada výjimečných osobností, některé z nich jsou zde rovněž připomenuty.

Generální ředitel NTM Karel Ksandr uvedl: „Velice mě těší, že v Národním technickém muzeu otevíráme velkou výstavu věnovanou hvězdě československého průmyslu, firmě Jawa. Za 90 let své existence vyrobila firma Jawa na 3 miliony motocyklů a stala se jednou z mála našich firem, jejíž výrobky se staly známými po celém světě.

Mezi mimořádné vystavené předměty lze zařadit například silniční závodní motocykl Jawa 350 typ 673, se kterým jezdil náš nejúspěšnější motocyklový závodník František Šťastný. Zcela ojedinělý je rovněž vystavený soubor vývojových prototypů motocyklů Jawa představující motocykly od počátku 30. let až do let 90. Vystaveny jsou například motocykly z tajného válečného vývoje nebo prototypy strojů tzv. Unifikované řady z první poloviny 60. let.

Výstava potrvá od 27. listopadu 2019 do 30. srpna 2020.

Souběžně s výstavou Jawa v Národním technickém muzeu probíhá výstava

Václav Kasík – kola, sny a realita

Výstava  vznikla k 90. výročí narození a 15. výročí úmrtí výtvarníka a designéra Václava Kasíka, pozoruhodné, ale nepříliš známé osobnosti československého designu. Kromě unikátních designérských studií automobilů Škoda a Tatra z šedesátých let budou ve výstavě představeny např.  dva prototypy motocyklů ČZ, vyvíjené ve spolupráci s vynikajícím konstruktérem Františkem Pudilem.

Václav Kasík se na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století na naší výtvarné scéně úspěšně uvedl v oblasti knižní ilustrace a plakátové grafiky. Prakticky souběžně se v tvorbě Václava Kasíka (1929-2004), úspěšného absolventa ateliéru užité grafiky prof. Karla Svolinského, projevila motoristická vášeň. Rodák z Obodovky poblíž Kyjeva, který se po letech nucených prací v Německu v roce 1945 přihlásil k repatriaci v Československu, propadl kouzlu motocyklů a automobilů – jako nadšený řidič a jezdec, sběratel a koncem padesátých let také adept automobilového návrhářství. V průběhu let šedesátých se Kasík zařadil po boku svých vrstevníků – Františka Crháka, Bohumila Míry, Jana Tatouška, Otakara Diblíka a dalších, k jedinečným, svébytným osobnostem československé designérské scény.

Autor výstavy, Jiří Hulák, vedoucí oddělení průmyslového designu NTM, připomíná: „Na československé designérské scéně setrval Václav Kasík do konce své aktivní dráhy, provázené desítkami pozoruhodných projektů a jen několika realizacemi. To byl úděl designéra, který se v socialistickém Československu rozhodl zasvětit svůj talent, píli a zodpovědný přístup vývoji dopravních prostředků. Oboru, který za sebou v podmínkách našeho znárodněného průmyslu zanechal množství prototypů bez šance na sériovou výrobu. Právě to do značné míry předurčilo Kasíkovi ,kariéru‘ tvůrce širší veřejnosti prakticky neznámého.“ 

Osobnost Václava Kasíka, průmyslového designéra, grafika, ilustrátora, sběratele historických vozidel, spoluzakladatele Klubu historických vozidel při Národním technickém muzeu, přibližuje vůbec první retrospektivní výstava jeho tvorby v prostoru Malé galerie expozice Architektura, stavitelství a design. Výběr fotografií, kreseb, skic, ilustrací a plakátů z nesmírně bohatého, dosud nezpracovaného a nezveřejněného rodinného archivu provede návštěvníka nejen výjimečnou tvorbou, ale i zajímavým a často pohnutým životem Václava Kasíka.

Výstava potrvá od 27. listopadu 2019 do 31. května 2020.

Foto: Petr Brodecký

You may also like...