Výstava sklářského umění v Museu skla Portheimka
Skupinová výstava v Museu skla Portheimka nazvaná Svěží barvy / Fresh Colours představuje jedenáct současných sklářských umělců, designérů a designérských studií působících v České republice, jejichž tvorbu spojují zaujetí barvami, neortodoxní přístup ke sklářské tvorbě a originalita.
Výstava je pojata jako mezigenerační a nabízí pestrou škálu výtvarných konceptů a technických postupů. Vedle renomovaných uměleckých, respektive designérských osobností a studií se představí mladí absolventi a studenti sklářských oborů českých vysokých škol. Museum skla Portheimka vsadilo nejen na svěží barvy, ale především na čerstvý vítr, který do současného světového sklářství přinášejí tvůrci formující jeho
budoucnost. Bez ohledu na věk, zkušenosti a zázemí je pro všechny vystavující charakteristický neotřelý a zároveň poctivý přístup ke sklu, excelentní řemeslné provedení a hlavně neúnavné novátorství.
„Po expozicích trojrozměrných šatů z křišťálového skla v životní velikosti a příběhu zlíchovské sklárny nabídne Portheimka veřejnosti další úchvatný zážitek, který propojuje sklářské umění s barvami jako jedním ze zásadních výrazových prostředků. Věřím, že i tato výstava připraví všem návštěvníkům silný umělecký zážitek,“ láká návštěvníky Bc. Lukáš
Herold, radní Prahy 5 pro oblast kultury. V jeden čas a na jednom místě se sejdou mimořádná díla vzniklá v hutních provozech prastarými technikami foukání skla a jeho následné rafinace v podobě klasických technik broušení, rytí a malování s plastikami tavenými pomocí nejprogresivnějších technologií a dalšími experimenty včetně kombinace materiálů. Přestože se většina vystavujících autorů pohybuje v prostředí sklářského designu, pro expozici připravili reprezentativní kolekci
překračující hranice užitého umění, designu a vizuálního umění, svědčící o jedinečné vitalitě a dynamice českého sklářství.
„Uměleckoprůmyslové museum v Praze sleduje velmi pečlivě nejnovější dění v oblasti sklářského designu a vítá možnost podílet se na prezentaci práce nejmladší generace sklářů. Vždyť právě ta se může stát budoucí součástí našich sbírek“, říká Helena Koenigsmarková, ředitelka UPM.
Promyšlené architektonické řešení a grafický design od počátku náležely k ústředním tématům koncepce výstavy v režii zkušeného kurátora Jaroslava Polaneckého. Studio LLEV navrhlo speciálně pro Museum skla Portheimka jedinečný barevný mobiliář rozehrávající příběh sklářského písku, podtrhující výjimečnost vystavených exponátů. Mladý a oceňovaný
grafický designér Tuan Vuong Trong přispěl k celkovému vyznění projektu brilantním vizuálním stylem.
„Jsem rád, že v Praze funguje samostatné muzeum skla, které tuto část umění přibližuje českému divákovi i zahraničním návštěvníkům“, řekl Jiří Pospíšil, předseda správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových.
Vystavující: Jakub Berdych starší, BYSTRO DESIGN, Irena Czepcová, Ilona Dragoeva, Lukáš Jabůrek, František Jungvirt, Jitka Kamencová Skuhravá, LLEV, Petr Stacho, Marcela Šilhánová, David Valner.
Výstava se koná od 5. března do 9. června 2019
Foto: Petr Brodecký, autor textu: Jaroslav Polanecký