Výstava v Národním památníku na Vítkově připomíná osudy vězňů z koncentračního tábora Flossenbürg

Národní muzeum otevřelo u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii v Národním památníku na Vítkově novou výstavu s názvem „Dneska ctí tě za svatého, zítra budeš sviňák!“ Československé osudy ve 20. století. Jedná se o putovní panelovou výstavu Památníku koncentračního tábora Flossenbürg, která bude k vidění až do 20. února 2022.

Výstava návštěvníkům představuje 15 vybraných životních příběhů československých vězňů a vězeňkyň, jichž bylo v komplexu koncentračního tábora Flossenbürg internováno přibližně 4.500. Díky biograficky zaměřenému výzkumu byly objeveny osudy, které návštěvníka dojmou nejen velkými životními předěly způsobenými vězněním v koncentračním táboře. Tito lidé zažili zásadní zlomy československých dějin: od založení státu v roce 1918 přes okupaci a nacistický teror, poválečná léta kulminující komunistickým převratem, „pražské jaro“ a následnou „normalizaci“, až po „sametovou revoluci“ v roce 1989.

Příchozí tak nahlédnou například do života židovské malířky z Prahy, sudetoněmeckého komunisty, plzeňského historika, bilingvního rozhlasového žurnalisty, diplomata ve službách prezidenta Beneše, jihočeské Romky či amerického filmového režiséra se slovenskými kořeny. Seznámí se také s osudem moravského rolníka Radomíra Faltýnka. Ten V roce 2012 převzal v Praze vysoké vojenské ocenění – Vyznamenání Zlaté lípy. Roku 1945 se vrátil z koncentračního tábora a převzal hospodářství po svých rodičích, kteří byli krátce před koncem války zavražděni nacisty. Jen o několik let později byl jako „kulak“ vystaven represím ze strany nového komunistického režimu a nakonec byl donucen odevzdat státu své polnosti. „Dneska ctí tě za svatého, zítra budeš sviňák!“ Tímto citátem z básně Karla Havlíčka Borovského připomíná Radomír Faltýnek během slavnostního aktu při převzetí vyznamenání, jak rychle se mohou časy měnit.

Výstava je koncipována tak, aby se při pohledu na různé životní příběhy vynořila mozaika osudů skládající se z mnoha vrstev a ukázala osudy vězňů v kontextu dějin 20. století.

You may also like...