Výstava z cyklu Příroda v ilustraci v Národním zemědělském muzeu Ohrada
Jak lze vytvářet ilustrace divoké přírody pomocí technologií, ukazuje nová výstava z cyklu Příroda v ilustraci v Národním zemědělském muzeu Ohrada. Letošní 12. ročník je věnován dílu mladé ilustrátorky Martiny Nacházelové, která ve své tvorbě zachycuje zejména život ptactva. V zámeckých expozicích jsou také k vidění vzácné vycpaniny ptáků, pocházející z první poloviny 19. století. Výstavu Příroda v ilustraci je možné zhlédnout od 1. srpna do 31. října.
Martina Nacházelová (nar. 1990) patří k nové generaci umělců. Při své tvorbě využívá moderní technologie, konkrétně digitální malbu ve Photoshopu. Vystudovala zoologii a jejím velkým koníčkem je pozorování ptáků, takzvaný birdwatching. Ptáci jsou rovněž hlavním námětem jejích ilustrací. Přes svůj mladý věk se již může pochlubit řadou úspěchů, mezi které patří i vítězství v soutěži Věda je krásná pořádané Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Její ilustrace mohou milovníci přírody obdivovat například v Hnízdním atlasu ptáků Evropy, který vyjde na podzim roku 2020 a pro který poskytla ilustrace bez nároku na honorář. „Digitální kreslení se s rozvojem technologií stává čím dál tím populárnější jak mezi profesionály, tak mezi lidmi, co si kreslí jen tak, pro radost. Oproti tradiční malbě na papír nebo plátno má řadu výhod, a tím nemyslím jen tlačítko zpět. Digitální obrázek je snadno využitelný v digitálním prostředí, snadněji připraven k tisku a snadněji se pošle například zákazníkovi přes půl světa. A to bez nutnosti skenování, které je například u velkých formátů poměrně obtížné. A s velkou pravděpodobností se ve skenu ztratí některé barevné detaily,“ říká ilustrátorka Martina Nacházelová.
Kromě ilustrací ptactva na nové výstavě je možné v expozicích zámku Ohrada zhlédnout také rozsáhlou sbírku vzácných dermoplastik ptáků. Některé dermoplastické preparáty pocházejí z první poloviny 19. století a lze je považovat za nejstarší sbírkové předměty Národního zemědělského muzea. Ornitologická sbírka, jež je nyní součástí podsbírky Zoologie, je uložena právě v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Sbírka obsahuje také vejce, hnízda a v malé míře i trus a vývržky ptáků převážně ze střední Evropy.
Prokazatelně nejstarší dochované sbírkové předměty jsou preparáty supů bělohlavých z roku 1844. K nejcennějším patří preparáty čírky úzkozobé, které jsou dokladem jediného výskytu tohoto druhu na našem území v roce 1892. Cenné jsou rovněž tmavé formy puštíka bělavého ze Šumavy, které byly v roce 1851 mylně popsány jako samostatný druh – sůva šumavská (Strix sumaviensis). Ve sbírce nalezneme mnoho dalších vzácných druhů, např. sýkoru azurovou, stepokura kirgizského, dropa velkého a malého, skalníka zpěvného, raroha jižního, rybáka bahenního a řadu dalších. „Za zhruba 180 let své existence se ohradská ornitologická sbírka rozrostla na jednu z nejrozsáhlejších sbírek ptáků v České republice,“ doplňuje ředitel Národního zemědělského muzea pobočka Ohrada Jiří Houdek.
Výstavní cyklus Příroda v ilustraci probíhá v Národním zemědělském muzeu Ohrada již od roku 2004. Jeho cílem je postupně představovat naše přední ilustrátory knih o přírodě formou samostatné výstavy. Návštěvníci jsou blíže seznamováni s osobností autora, jehož dosud znali jen z reprodukcí jeho výtvarných děl. Do cyklu jsou zařazováni jak autoři zabývající se vědeckou ilustrací, tak ilustrátoři populárně naučných knih a beletrie s tématikou přírody.
Výstava Příroda v ilustraci proběhne od 1. srpna do 31. října v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou.
Více na www.nzm.cz.