Vyzkoušejte si nezávislé cestování. Nasedněte do obytňáku a vydejte se vstříc dobrodružství
Čtyři zdi hotelového pokoje, snídaně formou bufetu a na večeři výběr ze dvou jídel. Klasická dovolená může být občas nuda. Co si to letos trošku ozvláštnit? Místo penzionu si zarezervujte obytňák, sbalte rodinu, chopte se volantu a vydejte se vstříc nezapomenutelným zážitkům. Že nevíte, jak začít? Nebojte se, poradíme vám, na co se před odjezdem připravit a co před samotnou cestou rozhodně nepodcenit!
V Česku i ve světě zažívá dovolená v karavanu doslova zlaté časy. Podle dostupných statistik se počet lidí, které okouzlilo cestování na čtyřech kolech, každým rokem masivně rozrůstá. Chcete se připojit k tisícovkám spokojených cestovatelů, ale stále váháte, zda je pro vás tato forma dovolené to pravé ořechové? Pochybovat už nemusíte, připravili jsme si pro vás návod na to, jak začít. Uvidíte, že si svobodné cestování zamilujete natolik, že si příště na hotelový resort ani nevzpomenete!
Vystačíte si s řidičákem na osobní auto
Nejčastější dotaz začátečníků se týká řidičského průkazu. Protože většina obytných vozů váží do 3,5 tuny, stačí mít řidičský průkaz skupiny B. Při hledání toho nejlepšího obytňáku můžete začít u klasických autopůjčoven ve vašem okolí, vybrat si můžete ale i prostřednictvím internetové platformy Campiri.cz, kde najdete ucelenou nabídku obytných aut a karavanů z celé České republiky. Tam stačí zvolit, odkud chcete vyrazit a v jakém termínu, a server vám ukáže možnosti, které jsou zrovna k dispozici. Stejně jako je tomu u osobáků, i obytná auta jsou různá a každé z nich má své výhody i nevýhody.
Rozdílné požadavky mají lidé, kteří pracují na dálku, či svobodné páry a naprosto odlišné zase rodiny s malými dětmi. Obecně však platí, že páry a penzisté si vystačí s obytnými dodávkami typu Mercedes-Benz Marco Polo, Ford Transit Custom nebo Volkswagen California, s nimiž je přemisťování z bodu A do bodu B jednodušší. Pro rodiny s dětmi už se hodí spíše prostornější karavany se sociálním zázemím jako Adria Matrix. Dobré je posoudit také finanční prostředky, které máte k dispozici. Ceny aut se pohybují průměrně mezi dvěma až třemi tisíci korun za den v závislosti na typu a velikosti vozu či obsazenosti termínu.
„Najdete-li na Campiri.cz v daném termínu svého favorita, můžete si jej okamžitě zarezervovat zaplacením zálohy. Teprve až v tento moment je rezervace potvrzena. Pokud není vhodný karavan možné zabookovat on-line, odešlete poptávku a my uděláme maximum pro to, abychom vám jej pomohli zajistit, případně doporučíme stejný karavan v odlišném termínu nebo podobný karavan, který je v termínu dostupný,” upřesňuje podmínky pronájmu Lukáš Janoušek, zakladatel a CEO společnosti Campiri.
Pronajmutí vozu je hračka
Pokud vám půjčovna potvrdí termín, dostanete k němu i cenovou nabídku se smlouvou. Každý soukromý majitel nebo autopůjčovna má vlastní podmínky a případná omezení, poplatky a sankce, například za poškození auta nebo pozdní vrácení. Proto si smlouvu před podpisem a zaplacením zálohy dobře přečtěte.
Připravte se na to, že se obvykle platí dopředu 50 % z celkové ceny. Zbytek částky budete doplácet pár dnů před začátkem rezervace nebo v den rezervace. V ceně každého nájmu je zahrnuto havarijní pojištění, úklid vozu před pronájmem, nájezd kilometrů podle podmínek majitele a specifikovaná výbava vozu.
V rámci půjčení obytňáku vás čeká ještě jedna platba, a tou je vratná kauce. Ta slouží jako pojistka pro pronajímatele v případě poškození auta a dostanete ji zpět po jeho navrácení. Výše vratné kauce bývá různá podle půjčovny a auta, obvykle ale počítejte s částkou kolem pětadvaceti tisíc korun.
To nejlepší na závěr? Vyzvednutí klíčů!
Třešničkou na dortu bývá samozřejmě vyzvednutí klíčků. Majitel vám rád poradí a ukáže triky, jak jeho motorového miláčka ovládat, aby nedošlo k žádné nehodě. Řízení se bát ale rozhodně nemusíte. Každý druhý zájemce totiž s obytňákem jede poprvé. A ačkoliv jde o větší auta, kde je potřeba si zvyknout na trochu odlišný styl řízení, nejde o žádnou nepřekonatelnou překážku. Uvidíte, že po pár kilometrech si na první nejistotu už ani nevzpomenete.
Jak se sbalit?
Všichni to dobře známe. Balení může být někdy pěkný oříšek. Sice se nemusíte vejít do jednoho příručního zavazadla, ovšem i u karavanu je potřeba důkladně promyslet, co si s sebou na palubu vezmete. I přesto, že se toho do obytňáku vejde hodně, je na místě každou věc dobře zvážit. Všechno, co si zabalíte, se totiž projeví na hmotnosti auta, a tedy i na jeho spotřebě. Proto jedna dobrá rada na závěr: Mějte systém v balení a dbejte na co největší minimalismus. Pokud jedete s rodinou, dětem můžete do auta přibalit oblíbenou deku, knížku nebo tablet s filmem. Tito pomocníci se při delších přejezdech nebo nepříznivém počasí rozhodně neztratí.
Týdenní cestování po Česku je pro nováčky jako dělané
Je na vás, zda se vydáte na měsíční výjezd na jih Evropy nebo dáte přednost české kotlině. Pokud však s cestováním teprve začínáte, doporučuje se zpočátku vyzkoušet výlet v horizontu jednoho týdne, kdy se s autem dokonale seznámíte a zvládnete navštívit spousty krásných míst.
Například Jižní Morava, kraj plný lahodného vína, folkloru i zpěvu. Tady se v oblasti Pálavy a Lednicko-Valtického areálu ve Velkých Bílovicích nachází romantický Stellplatz Park’n’wine, kde si kromě půvabné přírody vychutnáte i skvělé víno z vinařství Mádl, a to klidně přímo v karavanu. Skvěle uzpůsobený je pro obytňáky i Safari Kemp ve Dvoře Králové, který si zamilují hlavně děti. Jeho součástí je totiž výběh afrických zvířat, oddělený pouze nenápadným plotem. Od května až do konce září tak můžete pozorovat dlouhé krky žiraf zdobené mosaznými spirálami, tyčící se nad branami kempu.
Výběr je ale mnohem větší. „Pokud chcete do kempu s obytkou, podívejte se na web Dokempu.cz, kde najdete desítky míst, které jsou ke karavaningu jako dělané,” dodává Adam Gros, ředitel divize Dokempu.cz.