Z českého dřeva se loni vyrobilo 377 tisíc tun pelet
Z českého dřeva se loni vyrobilo 377 tisíc tun pelet. Oboru by prospělo snížení DPH na 10 %
Domácí poptávka po dřevních peletách stabilně roste, v roce 2018 už počet peletových kotlů a kamen v českých domácnostech překročil hranici 30.000 kusů. Dvaatřicet českých peletáren vyrobilo celkem 377 tisíc tun dřevních pelet, 96 % s mezinárodní certifikací ENplus. Růst domácí poptávky komplikují dlouhé pauzy v přijímání žádostí o kotlíkové dotace, domácnosti musí s výměnou nového kotle čekat na nové výzvy. Oboru by prospělo i snížení DPH z 15 na 10 %, které pro dřevní paliva navrhuje ministerstvo zemědělství v důsledku kůrovcové kalamity.
V ČÍSLECH: Peletové vytápění v roce 2018
– v České republice se vyrobilo celkem 377 tisíc tun pelet
– z toho 362 tisíc tun jsou certifikované pelety nejvyšší jakosti ENplus A1
– 64 % pelet vyrobili tři největší výrobci: Mayr-Melnhof, Stora Enso a Pfeifer Holz
– celkem v České republice funguje 32 peletáren, většina v blízkosti velkých pil
– aktuální spotřeba pelet v České republice je 100 tisíc tun ročně
– 30.000 kotlů a kamen na pelety je v provozu v českých domácnostech
– zbytek českých pelet je určen na vývoz do Rakouska, Německa a Itálie
Čeští peletáři zažívají dlouhé období stabilního růstu – postupně roste domácí poptávka i výrobní kapacity. Počet kotlů a kamen v českých domácnostech překročil hranici 30.000, spotřeba se pohybuje kolem 100.000 tun ročně. Rozvoj peletového odvětví mají částečně na svědomí kotlíkové dotace, které umožňují financovat až 85 % nákladů na výměnu starého kotle za nový, peletový.
Problém představují jen dlouhé pauzy mezi jednotlivými výzvami. „Kraje by měly zajistit kontinuální příjem žádostí. Lidem by to významně ulehčilo přechod k novějším, ekologickým zdrojům vytápění, jako jsou peletové kotle a kamna. V aktuální situaci nákup nového kotle buď odkládají nebo žijí v nejistotě, kdy a zda jim stát náklady na nový zdroj vytápění proplatí,“ upozorňuje Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta.
Další růst poptávky může letos přinést i plánované snížení DPH na dřevní paliva z 15 % na 10 %. Návrh bývalého ministra Mariana Jurečky podpořilo Ministerstvo zemědělství jako součást balíčku opatření, která mají pomoci řešit kůrovcovou kalamitu, která zasáhla české lesy. Ačkoli dřeva je nyní v lesech přebytek, chybí zpracovatelská kapacita. „Postavit nové pily, potažmo nové peletárny, které by zpracovávaly dřevní zbytky z pil, to není otázka několika měsíců, trvá to roky. Kůrovcová kalamita se proto nijak zásadně nepromítla do počtu pelet vyrobených u nás v loňském roce,“ vysvětluje Stupavský.
V příštím roce je ovšem bez ohledu na kůrovce v plánu otevření dvou nových peletáren, několik dalších, které byly otevřeny v roce 2018, teprve letos dosáhne plné výrobní kapacity.
„Očekávám proto v roce 2019 růst domácí výroby o dalších 10 %,“ předpovídá Stupavský. Znamenalo by to překročení hranice 400.000 tun vyrobených pelet.