Z Tvůrčího domu Elišky Peškové se stala Peškovka, prostor pro mladé divadelníky
Ve stávající budově a pod novým názvem Peškovka pokračuje v činnosti Tvůrčí dům Elišky Peškové v ulici Elišky Peškové 333/7 na pražském Smíchově. Sesterská scéna nedalekého Švandova divadla už víc než rok funguje jako kreativní prostor pro začínající umělce i amatéry, místo tvůrčích počinů i sousedských setkání. Za sebou má už první úspěšnou sezónu a i v té letošní nabízí několik novinek. „Začátkem listopadu jsme uvedli obnovenou premiéru titulu Ductus Deferens², polo-improvizovanou revui vyprávějící o dospívání mladého chlapce, která byla vůbec prvním představením našeho stejnojmenného souboru. Ten teď v Peškovce našel svoji domovskou scénu a bude zde vystupovat pravidelně,“ říká Tomáš Čapek, principál Ductus Deferens, který je od září letošního roku v Peškovce novým programovým šéfem.
„Spojení Švandova divadla s Ductus Deferens na provozování kreativního centra Peškovka je logickým vyústěním dva roky trvající rezidence tohoto souboru na smíchovské studiové scéně,“ říká Daniel Hrbek, ředitel Švandova divadla. Od spolupráce si slibuje především rozšíření divácké obce o nejmladší generaci, větší programovou rozmanitost i rozvoj schopností a dovedností lektorského personálu. „Propojení s Ductus Deference by mělo částečně řešit také některé provozní náklady a doposud problematické financování nového provozu. Ten v letošním roce zčásti hradilo divadlo ze svých rezerv a s pokrytím částečně pomohl také zřizovatel,“ upozorňuje Hrbek.
Unikátní smíchovský dům se zázemím pro nejrůznější tvůrčí činnosti chce Tomáš Čapek otevřít i dalším začínajícím divadelníkům. „Cílem je přilákat do Peškovky především mladé publikum,“ vysvětluje Čapek. „Rádi bychom zde vytvořili nezávislé společenství tvůrců. Ti zde ve spolupráci s dalšími uměleckými talenty najdou otevřený, inspirativní a vstřícný prostor pro autorské divadlo. Příkladem může být naše nejnovější inscenace Kdo je tady praporčík?, textu Eliáše Gaydečky v režii Gabriely Gabašové. Jde o první díl Apokalyptické komediální trilogie, na němž se souborem Ductus Deferens spolupracovali mladí herci ze souboru Činohra 24/7,“ upřesňuje Čapek.
Herecké studio, workshopy i storytelling
Kromě divadelních produkcí domovského souboru Ductus Deferens a dalších spoluprací se studenty a čerstvými absolventy uměleckých škol, bude Peškovka i nadále provozovat dramatické soubory pro děti a teenagery. Pokračovat bude také Herecké studio, které vede režisér Josef Kačmarčík spolu s Darmar Kopečkovou, herečkou a moderátorkou. Milovníci společenských her tu mohou zajít na pravidelně pořádané Deskovky. Dětem nabízí Peškovka storytelling, živé vyprávění příběhů, kde se fantazii meze nekladou.
Pro veřejnost je v Peškovce po celou sezónu otevřena také samoobslužná kavárna a je možné si tu rezervovat místo v krejčovské nebo truhlářské dílně. V té první proběhnou ještě do konce letošního roku další čalounické workshopy pod vedením Marie Štípkové. Oblíbená herečka (nominovaná letos na Thálii i na Cenu Divadelních novin za skvělé ztvárnění hlavní role v monodramatu Na první pohled uváděném ve Švandově divadle) je totiž i šikovnou čalounicí. Oblíbený Vánoční jarmark se tu bude konat v neděli 15. prosince.
V roce 2025 chystá tým Peškovky sérii celodenních workshopů performativního a tvůrčího vzdělávání. „Účastníci se seznámí s divadelní improvizací, pohybovými, psychosomatickými disciplínami a s autorskou a scénografickou tvorbou,“ uvádí Tomáš Čapek, který edukační činnost považuje za důležitou součást programu. V plánu jsou také tři premiéry reflektující témata, která dnes zajímají i trápí mladou generaci: dezinformace, enviromentální krize a duševní zdraví. V létě se dvůr Peškovky otevře koncertům a společenským setkáváním..
Foto: Richard Moučka