Za měsíc začne v botanické zahradě v Troji oblíbená výstava orchidejí
Botanická zahrada hl. m. Prahy opět připravuje oblíbenou výstavu orchidejí. Začne 3. března a zaměří se na rostlinné bohatství Vietnamu. Ten je totiž z pohledu orchidejí skutečnou pokladnicí světa. Dosud zde bylo nalezeno přes 170 rodů těchto rostlin ve více než 1200 druzích. Nejširší zastoupení na výstavě budou mít orchideje z rodu Dendrobium, za zmínku stojí například D. nobile, které má tradiční využití v čínské medicíně, nebo drobná horská miniatura D. harveyanum. Nebudou ale chybět ani skutečné perly vietnamské džungle, jako je střevíčníkovec Paphiopedilum delenatii, velkokvěté druhy rodu Cymbidium a Coelogyne, ani kouzelné miniaturky jako oranžově kvetoucí Dendrobium unicum nebo Phalaenopsis lobbii. Sběratelé a fanoušci orchidejí se rovněž mohou zúčastnit odborné přednášky Orchideje jihozápadní Asie, která se uskuteční 9. března. Součástí přehlídky je opět prodej orchidejí a dalších rostlin. Výstava ve skleníku Fata Morgana potrvá až do 19. března.
Pěstování orchidejí se Botanická zahrada hl. m. Prahy věnuje již od roku 1995, výstavy orchidejí se tu konají od roku 2006. Jejich kolekce nyní čítá přibližně na 2300 druhů a mnohé z nich se návštěvníkům představují právě během oblíbených výstav. „Orchideje patří k nejatraktivnějším sbírkám naší botanické zahrady a každoroční výstava se těší velkému zájmu veřejnosti. Letošní sezónu botanické zahrady jsme zasvětili Asii, a tak ani výstava orchidejí nebude výjimkou a návštěvníkům představíme skutečné poklady Vietnamu. Odtud pochází řada rostlin v našich sbírkách. Milovníci orchidejí si také některou z krásek mohou zakoupit a odnést domů,“ zve na výstavu ve skleníku Fata Morgana Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Poklady Vietnamu
Svět orchidejí je mnohem pestřejší, než si většina z nás dokáže představit. Po celém světě najdeme na 28 000 druhů těchto rostlin, z nichž nejvíce se jich nachází v tropických oblastech. Jenom ve Vietnamu najdeme 170 rodů ve více než 1200 druzích. A nejsou to jen orchideje, které rostou na stromech. Ve Vietnamu lze nalézt řadu orchidejí, které koření v zemi nebo na mechem obrostlých skalkách a balvanech. Mezi nimi i řada vzácností z rodů Paphiopedilum, Bulbophyllum nebo Eria. Nechybějí ani liánovité orchideje, z nichž nejznámější je vanilka, které se tu vyskytuje několik druhů. Na výstavě se návštěvníci seznámí s rodem Dendrobium, uvidí například D. nobile, které má tradiční využití v čínské medicíně, nebo drobnou horskou miniaturu D. harveyanum.
Lákadlem budou jistě skutečné perly vietnamské džungle, jako je střevíčníkovec Paphiopedilum delenatii nebo kouzelné miniaturky jako oranžově kvetoucí Dendrobium unicum nebo Phalaenopsis lobbii. Ve skleníku Fata Morgana lze obdivovat i další poklady vietnamské flóry. Celá expozice se během akce promění v malý Vietnam, výzdoba připravená ve spolupráci s floristkou Klárou Franc Vavříkovou a studenty České zahradnické akademie Mělník přiblíží atmosféru svátku Tết Nguyên Đán (vietnamský Nový rok). Pro návštěvníky, kteří podlehnou kouzlu orchidejí, je opět připraven prodej v zásobním skleníku, který zajišťuje společnost Pokojovky.cz. Výstava se koná od 3. do 19. března.
Poklady ze sbírek botanické zahrady
První orchideje se ve sbírkách botanické zahrady objevily již v roce 1995. Jednalo se o rostliny z kolekce někdejšího ředitele botanické zahrady Jiřího Haagera. V roce 2004 byl otevřen tropický skleník Fata Morgana, a tak se některé z nich mohly postupně představit i návštěvníkům. V současné době čítá sbírka orchidejí botanické zahrady na 2300 druhů, řada z nich jsou skutečně vzácné a ohrožené rostliny, a proto je návštěvníci mohou zhlédnout jenom výjimečně, například během výstav orchidejí, které botanická zahrada pořádá již od roku 2006.
„Pýchou sbírky orchidejí naší zahrady jsou některé kriticky ohrožené druhy rodu Paphiopedilum, které úspěšně množíme v laboratoři, například P. kolopakingii. Unikátní je sbírka miniaturních rostlin z příbuzenstva orchidejí Pleurothallis, na kterých probíhá vědecký výzkum. Z jednotlivých kousků je to například můj oblíbenec Paraphalaenopsis labukensis, který má pro své až dva metry dlouhé listy anglickou přezdívku Rat-tailed Phalaenopsis (krysí ocas). Nejstarší orchidejí v naší péči je již osmdesátiletý trs Coelogyne tomentosa. Zajímavé jsou i některé druhy rodu Bulbophyllum, které nám hned u vstupu do skleníků ‘vůní‘ oznamují, že rozkvetly – opylují je totiž mouchy, jež kladou vajíčka do hnijícího masa. Sbírku orchidejí jsme značně rozšířili po našich botanických expedicích právě do Vietnamu, uskutečněných v letech 2011 – 2013,“ říká Romana Rybková, kurátorka Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Asijský rok
S Botanickou zahradou hl. m. Prahy se letos návštěvníci vypraví na cestu do daleké Asie a seznámí se s její bohatou flórou. Asijské stopy lze nalézt v celém areálu botanické zahrady. Tropická flóra tohoto kontinentu je velmi silně zastoupena ve skleníku Fata Morgana. Čínské květeně je zasvěcen skleník Emei Shan v Horní zahradě, ve venkovních expozicích také mohou zájemci navštívit Lesy Asie, relaxovat na Pivoňkové louce, projít se bambusovým porostem nebo zklidnit mysl v zenové Japonské zahradě. Asijské země byly rovněž častým cílem botanických výprav odborníků z trojské zahrady. Několikrát navštívili Čínu, Vietnam, Turecko, jejich cesty vedly i do Japonska, na Borneo a Filipíny, do Kyrgyzstánu a poslední navštívenou asijskou zemí byla na podzim roku 2022 Jižní Korea. Botanická zahrada připravuje na celou sezónu tematický program, Asií budou inspirované odborné přednášky, ale i oblíbené výstavy a další akce.
Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci.
Foto: botanická zahrada