Zábavný román britského bestselleristy Nicka Hornbyho: Funny Girl
Román Funny Girl vrací do centra pozornosti českých čtenářů tvorbu Nicka Hornbyho. Knihy známého britského bestselleristy u nás přestaly vycházet před více než deseti lety. Tento dluh nyní napravuje nakladatelství No Limits, které má v plánu v závěru roku vydat další novinku Právě jako ty (v originále Just Like You) a mezitím v reedici Hornbyho slavný humoristický počin Všechny moje lásky. Funny Girl je mimořádně zdařilým a zábavným románem o mládí a zralém věku, o slávě, společenských vrstvách a zákulisí showbyznysu. Před nedávnem měla premiéru jeho seriálová podoba pod názvem Funny Woman.
„Nick Hornby patří mezi nejoblíbenější současné autory na obou stranách oceánu, a není divu. Jeho schopnost vyhmátnout zajímavé téma, stvořit postavy, které vám jsou blízké a dokážou se na život dívat s nadhledem, a ještě napsat příběh, který vás do sebe vtáhne, to umí málokdo právě tak jako on. Skutečnost, že v Česku jeho knihy přestaly vycházet je vlastně smutná, a tak mám radost, že po několika letech námluv se knihy Nicka Hornbyho vrátí k českému čtenáři a že tou první knihou bude právě Funny Girl, kterou sám autor označuje za svou nejoptimističtější a nejveselejší knihu,” říká nakladatel David Laňka.
Hlavní postavou románu Funny Girl je krásná a talentovaná Barbara Parkerová, která se po vítězství v soutěži Miss Blackpool 1964 rozhodne, že královnou krásy být nechce. Inspirovaná svým idolem, americkou herečkou Lucille Ballovou, se vydá do Londýna, kde se hodlá prosadit jako televizní komička. Přijme jméno Sophie Strawová a stane se hvězdou v titulní roli seriálu Barbara (a Jim). Probíhají bouřlivá 60. léta a v zákulisí si herci naplno užívají své životy. Když se však scénář sitcomu začne až příliš nápadně podobat realitě a život začne až nebezpečně napodobovat umění, ocitne se nejen Barbara alias Sophie před důležitou životní volbou.
Nicka Hornbyho inspiroval skutečný příběh dívky, která ve své době ovládla televizi, ale na rozdíl třeba od Marilyn Monroe se jí nepodařilo prosadit ve filmu. „Ve své době byla v Británii ikonou. Byla v televizi a v časopisech všudypřítomná. Ale její sláva vzala za své v sedmdesátých letech a musím říct, že dokud jsem se o tu dobu nezačal zajímat, nevěděl jsem o ní. A tahle pomíjivost slávy je taky něco, co mě zajímalo zachytit,” svěřil se autor v jednom z rozhovorů, kde také vysvětlil, proč se ve svém novém románu vrátil do 60. let. „Na začátku všeho stála potřeba napsat něco o mladých lidech na vrcholu tvůrčích sil, a přitom je na konci toho příběhu zastihnout jako staré. Kdybych příběh zasadil do současnosti, musel bych nutně končit v budoucnosti, a to se mi nechtělo. Tak jsem se rozhodl zasadit ho do 60. let, ve kterých se odehrával už film Škola života, k němuž jsem psal scénář, takže mi ta doba byla blízká.”
Britský spisovatel a scenárista Nick Hornby začínal původně jako učitel a hudební recenzent. Proslavil se hned svým prvním románem Fotbalová horečka (1992), ve kterém zábavnou formou zúročil své fanouškovství londýnskému Arsenalu. Kniha se, stejně jako následující humoristické romány Všechny moje lásky (1995) a Jak na věc (1998), stala bestsellerem a vysloužila si neméně populární filmovou adaptaci. Hornby je od té doby považován za průkopníka moderního humoristického románu a jeho knihy se pravidelně ocitají v žebříčcích nejpopulárnějších a nejprodávanějších knih jak na britském, tak na americkém trhu. Vedle své literární tvorby se věnuje také psaní filmových scénářů.
Knihu vydává No Limits.