Zabezpečení chalupy na zimní sezónu ušetří nepříjemné starosti

Chalupářská sezóna již sice skončila, ale to neznamená, že se z blízkosti chat a chalup zcela vytratil život. Bohužel. Jakmile přestaneme na své rekreační objekty pravidelně jezdit a s dohledem nepomohou ani sousedé, není od věci se zamyslet, jestli jsme svůj druhý domov na zimu dobře zabezpečili. Sezóna zlodějů začíná a nikdo nechce se začátkem nové chalupářské sezóny řešit nepříjemné překvapení. 

Neobvyklá pandemická situace a s ní spojená opatření přispěly k tomu, že pobyty na chalupě zažily v posledním roce renesanci. Na chalupách trávíme mnohem více času, zařizujeme si v nich často druhé plnohodnotné domovy, a tak stále roste i hodnota v nich uloženého majetku. Kromě zasloužené relaxace a příjemného trávení volného času je tak potřeba myslet i na to, jak svůj druhý domov dobře zabezpečit před nevítanými návštěvníky. 

Kvalitní bezpečnostní dveře jsou základ

Vzhledem k tomu, že většina lidí své chalupy nevyužívá celoročně, jsou domy značnou část roku neobývané a bez dozoru, což samozřejmě zvyšuje riziko jejich vykradení. Určitě je tedy vhodné myslet na jejich zabezpečení, aby pak začátek nové chalupářské sezóny nepřinesl místo očekávaného odpočinku nepříjemnosti a starosti. Kvalitní bezpečnostní vchodové dveře (minimálně bezpečnostní třída 3) jsou prvním a zároveň nejdůležitějším krokem.

Na kvalitní bezpečností dveře není potřeba rezignovat ani v případě, že je chalupa historickým stavením a její majitelé si přejí zachovat původní vzhled domu. „Bezpečnostní dveře NEXT se vyrábí na míru, a tudíž mohou vypadat tak, jak zákazník potřebuje. NEXTy dokážeme vyrobit v přesné replice původních dveří při zachování všech bezpečnostních parametrů. Pokud výměna dveří není z nějakého důvodu možná, máme k dispozici přídavné bezpečnostní dveře SD3 nebo SD23 (pro dvoukřídlé dveře). Jedná se v podstatě o bezpečnostní dveře, které se namontují ze strany interiéru na ty původní. Vnější strana dveří tedy zůstane zachována v původní podobě, a nedojde tak k narušení celkového vzhledu stavení, zatímco vnitřní stranu dveří lze sladit s interiérem,“ říká Jaroslav Pecka, ředitel společnosti NEXT a.s.

Aktuálně je na trhu poměrně velké množství typů bezpečnostních dveří od různých výrobců. Jak tedy postupovat při výběru? Důležitým parametrem při výběru firmy je certifikace produktu, která nám poskytuje jistotu, že si kupujeme kvalitní produkt splňující zákonné normy a také kontrola výroby ze strany certifikačního úřadu, která potvrzuje, že firma vyrobila a dodala výrobek, který je na daném certifikátu. Určitě je také vhodné zajímat se o to, z čeho jsou dané bezpečnostní dveře vyrobeny. Někteří výrobci totiž pro bezpečnostní dveře nepoužívají tuhou ocelovou kostru, která je pro tyto účely ideální. Důležitou vlastností u bezpečnostních vchodových dveří do domu je také tepelná izolace, protože tyto dveře často vedou přímo do obytného prostoru nebo do chodby bez topení, a tudíž je potřeba, aby izolovaly jak teplo, tak chlad.

Další bezpečnostní prvky

Bezpečnostní vchodové dveře je vhodné doplnit dalšími zabezpečovacími prvky, jako jsou mříže k zabezpečení oken, které poskytují maximální bezpečí při minimálních nákladech, alarmy, které spojují celou řadu prvků (pohybové čidlo, magnetický kontakt, detektor tříštění skla, detektor požáru či úniku plynu) do jednoho funkčního celku, a kamerové systémy, které jsou spolu s připojením na pult centrální ochrany jedním z nejrychleji se rozšiřujících způsobů zabezpečení.

„Určitě se vyplatí investovat do kvalitního zabezpečení chalupy a chránit tak svůj majetek, aby hned na začátku nové chalupářské sezóny nebylo nutné řešit nepříjemnosti spojené s vloupáním a krádeží. Kvalitní zabezpečení pak zohlední i pojišťovna ve výpočtu pojistného,“ uzavírá J. Pecka, ředitel společnosti NEXT a.s.

Foto: NEXT a.s.

You may also like...