Začíná festival Praha Žije Hudbou, pražské ulice a náměstí budou patřit hudebníkům
(Praha) Pražské ulice a náměstí budou patřit hudebníkům. V pátek 7. a sobotu 8. června Festival Praha Žije Hudbou počtvrté oživí město hudbou a zároveň opět vyjádří podporu tzv. buskerům.
Během dvou dnů poukáže na význam kvalitního pouličního umění ve veřejném prostoru na 150 hudebníků ze zahraničí i z domácí scény na více než 30 různých místech. V žánrově pestrém programu vystoupí například THePETEBOX, Afu-Ra, Natasha Cook Jenkins, Ondřej Ruml, Endru nebo DVA. Praha Žije Hudbou má hned čtyři hlavní festivalová centra, a to na Karlově náměstí, za Quadriem, na Jungmannově náměstí a u klubu Cross. Hudební scény – Tenty vyrostou i u „Stalina“ na Letné, na Ohradě, na zahrádce klubu Storm nebo na Hradčanské. Vedle ozvučených scén mohou Pražané i návštěvníci hlavního města natrefit na dvou desítkách dalších míst, tzv. Buskerpointech, na celou řadu dalších pouličních muzikantů.
Veškerý program je zdarma, posluchači mohou muzikanty odměnit drobnými do klobouku a nově i platbou pomocí QR kódu mobilem. Celý festival probíhá pod dohledem Uličníka, který je symbolem festivalu a svobodného uměleckého vystupování v Praze. Po oba dny startuje buskerský program v dopoledních hodinách, v Tentech se bude hrát od 14.30 hod. až do 21.45 hod. Každý z festivalových dní vyvrcholí after party v klubu Cross od 23.00 hod. Program je k dispozici na www.prahazijehudbou.cz/program/.
Festival Praha Žije Hudbou od svého počátku rovněž usiluje o změnu velmi striktní vyhlášky o pouličním umění v ulicích Prahy. Toto téma je nyní na magistrátu hlavního města opět aktuální a v současnosti je připravována její novela. „Už ani nespočítám, na kolika schůzkách na různých úrovních jsme řešili možnost liberalizace stávající tvrdé úpravy. Nynější ochotu vedení města diskutovat o změně vyhlášky, aby se v ulicích Prahy hrálo svobodněji, velmi vítáme,“ vysvětluje za pořadatele Jan Gregar a dodává: „Podle nás i široká veřejnost bude souhlasit, že zákaz trianglů, hobojů, sborů či foukacích harmonik ve městě jako je Praha dává stejný smysl stejně jako království, kde je zakázáno zpívat. Mimochodem kdybychom nedělali desítky záborů, tak by zhruba 70% umělců z našeho programu nemohlo vystoupit. Skončíme tak u toho, že současná vyhláška hlavně zásadně snižuje kvalitu pouliční kultury v Praze, a to přeci nikdo nechceme.“
Praha Žije Hudbou na Karlově náměstí
Po oba dny bude hlavním centrem festivalového dění velká scéna na Karlově náměstí, která bude patřit zahraničním headlinerům v čele s hvězdou světových festivalů včetně Glastonbury, britským beatboxerem a multiinstrumentalistou THePETEBOXem. Vedle něj vystoupí například belgická muzikantka Esinam, která míchá africkou hudbu a jazzem a progresivní elektronikou nebo skotská písničkářka Natasha Cook Jenkins, kterou si pro spolupráci vybral legendární Bowieho producent Tony Visconti. Na Karlově náměstí se můžeme těšit i na domácí DVA, Ondřeje Rumla, Circus Brothers, Mucha nebo Noisy Pots. „Busking je pro nás dobrodružná forma prezentace hudby širokému okruhu lidí. Při hraní na ulici je možnost předat energii posluchačům a pocítit jejich spontánní reakce. Umění v ulicích lidem zlepší den a zlepšuje atmosféru města,“ uvádí za posledně jmenované Noisy Pots Jakub Tengler. Kolemjdoucí potěší i muzikanti u Tentu Žlutý karavan, kde mimo jiné vystoupí vítězové soutěže mladých talentovaných kapel Startér rádia Wave The Valentines.
Hudba bude znít i mimo hlavní centrum města
Dalším festivalovým místem bude prostor u sochy Franze Kafky za Quadriem, kde v pátek večer představí jeden ze zahraničních hedalinerů THePETEBOX svůj busking set, na svou buskerskou minulost zde zavzpomíná například Endru nebo sólově vystoupí Adrian T. Bell z The Prostitutes. Další porce hudby čeká na kolemjdoucí na Jungmannově náměstí, kde zazní například coververze známých písní v podání dua The Cello Boys nebo smyčcové BBQ – BowbreakersQuartet či řízná bubenická show Tokhi & the Groove Army. Na Jungmannově náměstí nemůže chybět ani pro Prahu ikonická Pražská dixielandová společnost. Na venkovní scénu klubu Cross zavítají například Vladimir 518 nebo legendární americký rapper Afu-Ra. Na Hradčanské bude páteční odpoledne patřit žákům vybraných pražských základních uměleckých škol. Na Letné u Stalina (Containall) potěší sety Floexe nebo Stanzima. Hudebníci se v pátek a sobotu zabydlí i na Žižkově, a to na Ohradě a na zahrádce klubu Storm.
Po oba dny bude znít hudba díky buskerům i na Tylově náměstí, Vltavské, Florenci, Hlavním nádraží Riegrových sadech, u Prašné brány nebo na Klárově. Tito hudebníci se vesměs rekrutují z řad dobrovolníků.
Afterparty až do rána
Pro ty, kdo si chtějí plnými doušky užívat hudby až do ranních hodin, mohou zamířit po oba dny do Holešovického klubu Cross, kde bude probíhat produkce hned na dvou scénách. Vystoupí například N.O.H.A. Sound System nebo Marvelous Bey (ES/DarkRoom).
Hudba patří do ulic
Busking je nedílnou součástí hudební kultury, jeho kořeny bychom mohli hledat u středověkých potulných komediantů i kramářských písní 19. století. Jakou pouliční zpěvačka začínala Edith Piaf, busking otevřel kariéru Amandě Palmer i současné hvězdě šansonu ZAZ. Na ulici s kytarou hrával Bob Dylan a buskingem se ještě před pár lety živil i Ed Sheeran, dnes vyprodávající haly a stadiony. Busking je zejména prostředkem kultivace veřejného prostoru i celé městské komunity. Toho jsou si pořadatelé festivalu Praha Žije hudbou vědomi, a proto se od roku 2016, kdy se podmínky pro pouliční umění v Praze zpřísnily, systematicky věnují práci pro zlepšení podmínek pro ty, kteří do ulic, parků a náměstí vnášejí kreativitu, radost a krásu. Vedou jednání na úřadech a Magistrátu hlavního města Prahy předkládají konstruktivní návrhy pro úpravu pravidel pro pouliční produkce. Festival Praha Žije Hudbou potvrzuje, že to je potřebná a smysluplná práce.
Pořadatelem festivalu Praha Žije Hudbou je Nerudný fest.cz, který stojí, mimo jiné za mezinárodním festivalem Mladí ladí jazz, Student Festem, Festivalem svobody a dalšími projekty.