Začíná honba za posledními volnými kapacitami studentského ubytování

Další akademický rok se rychle blíží a s ním i snaha tisíců vysokoškolských studentů najít si na poslední chvíli vhodné ubytování v univerzitních městech včetně Prahy. Kapacity kolejí ovšem nejsou nafukovací a zpravidla již v tuto dobu hlásí plno. Podle údajů MŠMT navštěvovalo v loňském roce některou z veřejných či soukromých vzdělávacích institucí v metropoli na 120 tisíc studentů, z toho pouze kolem 30 tisíc s trvalým bydlištěm v Praze. Podobná čísla lze přitom očekávat i s nadcházejícím akademickým rokem.

Jaká alternativní řešení se tedy studentům nabízejí? Kromě spolubydlení „na privátu“, které s sebou ovšem může přinášet řadu nevýhod, lze zvolit i moderní styl ubytování v soukromých kampusech. Ty se po vzoru západní Evropy postupně prosazují i v tuzemsku. Mezi jejich největší provozovatele patří společnost Zeitraum, která v metropoli poskytuje ubytování již na čtyřech různých adresách, disponujících celkovou kapacitou téměř 420 lůžek. 

„Naše studentské domy se nacházejí v Holešovicích, na Žižkově a ve Vršovicích. I když volné kapacity rychle ubývají i u nás, stále ještě nabízíme výběr z jednolůžkových a dvoulůžkových pokojů v Praze 7 v Zeitraumu Na Šachtě. Systém rezervace je velmi snadný a probíhá online na našich webových stránkách. Potenciálním zájemcům ovšem rozhodně doporučujeme reagovat rychle. Další volná místa se objeví pouze v případě, že dojde k nečekaným stornům již potvrzených rezervací,” popisuje Zdena Noack, ředitelka společnosti Zeitraum.

Běžný pronájem bytu a spolubydlení s dalšími studenty v mnoha případech situaci neřeší: při dnešních vysokých cenách vlastnického bydlení si pronajímatelé mohou mezi potenciálními nájemníky vybírat a o přechodně ubytované vysokoškoláky nestojí. V nabídce tak většinou zůstávají staré vybydlené byty, volající po rekonstrukci. V přímém kontrastu stojí soukromé kampusy, které nabízejí designově zařízené pokoje a s fluktuací studentů přímo počítají.

Co hovoří pro soukromé kampusy? Kvalita pokojů, lokalita i bezpečnost

Společnost Zeitraum provedla nedávno průzkum mezi ubytovanými ve svých studentských domech. Ten ukazuje, že hlavní důvody, proč si pro ubytování zvolili soukromý kampus, jsou pěkný vzhled a zařízení pokojů. Ty jsou v tzv. Zeitraumech kompletně vybaveny funkčním nábytkem včetně postelí s kvalitními matracemi a lůžkovinami. Součástí pokojů je také vlastní koupelna a toaleta. Nechybí ani Wi-Fi připojení k vysokorychlostnímu internetu.

Dalším významným faktorem byla atraktivní lokalita: 60 % respondentů u Zeitraumů kvitovalo jejich blízkost do centra města, 27 % vzdálenost od univerzity. Svou roli sehrál také pocit bezpečí. V rámci studentských domů funguje nepřetržitý provoz recepce a ostraha objektů. „Průzkum dokonce ukázal, že téměř 85 % dotazovaných by nevyměnilo možnost osobního řešení svých podnětů s recepčním za vzdálenou zákaznickou podporu na telefonu ani v případě nižšího nájmu,” komentuje Zdena Noack. Mimochodem cena, respektive její adekvátní výše odpovídající kvalitě ubytování i doprovodným službám, v průzkumu uzavírala první pětku důvodů, proč studenti soukromé ubytování volili. V rámci jednotlivých studentských domů nechybí potřebné zázemí: studovny i prostory pro relaxaci, vybavené kuchyně s komunitním zázemím, občerstvovací automaty, vlastní prádelna či speciální místnosti pro uložení kol a zavazadel. Ve společných prostorách navíc probíhá pravidelný úklid a údržba.

„Studentům nabízíme flexibilní délku nájmu. Čím déle je u nás student ubytován, tím má pobyt levnější. Měsíční sazba včetně všech služeb vychází v jednolůžkovém pokoji od 11 800 do 14 000 Kč, postel ve dvoulůžkovém pokoji od 10 500 Kč,“ uzavírá Zdena Noack.

You may also like...