Zájem Čechů o Zanzibar se zvyšuje, stane se destinací letošní zimy?
Od chvíle, kdy Zanzibar zmizel se seznamu černých zemí, zájem českých cestovatelů o podzimní nebo zimní dovolenou v této exotické destinaci den ode dne roste. Už loni byl přitom zájem rekordní. Svoji roli hraje samozřejmě to, že jde o jednu z nejsnadněji dostupných a turistům otevřených lokalit, ovšem turisti si ostrov zamilovali také proto, že je to jedna z nejlevnějších exotik, ale hlavně pro jeho křišťálově čisté moře, bělostné pláže i autentickou africkou kulturu.
„Zanzibar je dlouhodobě oblíbenou destinací českých turistů, a loni jsme dokonce zaznamenali čtyřnásobný meziroční nárůst. Od chvíle, kdy Zanzibar zmizel ze seznamu zakázaných zemí, pořídilo si zájezd už několik desítek klientů a zájem se každým dnem zvyšuje. Lidé si pochvalují dovolenou jako v ráji, kde se ale nenudí. Je tu spousta míst, kam vyrážet na výlety, ať už vás zajímá historie, příroda nebo dobrodružství na safari. Navíc co se týče cen, jde o jednu z nejlevnějších dovolených v pravé exotice,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.
Na webu Invia.cz lze sehnat zájezd na Zanzibar s polopenzí už za 28 tisíc korun. Obvykle sem však Češi vyráží na devět dní do čtyřhvězdičkového all inclusive hotelu, v průměru za dovolenou utratí 40 tisíc korun a nejčastěji sem podle údajů agentury Invia jezdí čtyřicátníci.
Přímým letem až do ráje
„Letošní velmi lákavou novinkou je také ještě snadnější cesta, jak se na Zanzibar dostat. Míří sem totiž nově přímé lety. Protože trvají deset hodin, jsou většinou organizované tak, aby cestující letěli přes noc, v letadle si odpočinuli a ráno mohli rovnou na pláž,“ popisuje Řezníčková.
Zpravidla se na Zanzibar začíná létat zhruba na začátku listopadu, na stránkách Invia.cz jsou však k dispozici lety už od 23. října. Krásně je tu ale v podstatě celoročně. Užijete si tu odpočinek na pláži, Zanzibar je také vyhlášeným rájem milovníků šnorchlování a potápění. Rozhodně však nezůstávejte jen na pláži. I za branami resortu čekají nezapomenutelné zážitky.
Výlet za historií i architekturou
Nejdůležitějším městem Zanzibaru je Stone Town, kde je také místní letiště. Někdy se mu také říká Zanzibar Town. „Byla by chyba se ve Stone Town jen zastavit při příletu a odletu. Jde o opravdu krásné město, které díky malým historickým uličkám oficiálně patří na seznam památek UNESCO. Abyste se v půvabném centru neztratili, je dobré mít alespoň první den průvodce. Ten vám ukáže všechny chrámy od křesťanského po hinduistický, tržiště, ale i pár kaváren evropského stylu, které tu pomalu vznikají,“ láká na výlet Řezníčková.
Ve Stone Town se ještě zajděte podívat na místní trh (pozor, ten s masem může být jen pro silné povahy), ale věnujte se také historii. Obdivujte místní koloniální architekturu – Zanzibar dlouho patřil pod Británii, nezávislost získal až v prosinci 1963, a teprve na jaře 1964 vznikla Tanzanie, pod níž oficiálně patří. Opravdu silnou atmosféru má bývalý trh s otroky. Na jeho místě nyní stojí Anglikánská katedrála, ale smutné dějiny stále připomíná památník otroctví s několika postavami spojenými řetězem. Otroctví tu bylo zakázáno v roce 1873, a ve stejný rok byl položen základní kámen katedrály.
Kam ještě (ne)vyrazit
Pokud vás někdo přemluví k výletu na Prison Island, vydejte se sem spíš šnorchlovat. Ostatně právě tato aktivita patří díky velmi výrazným zanzibarským odlivům k nejoblíbenějším. Bohužel hlavním cílem Prison Islandu bývá želví rezervace, kde ale nikdo moc nedbá na komfort zvířat – lidé na velké tvory bez omezení sahají i sedají a průvodcům to připadá spíš legrační. Dovedou vás tu také do bývalého vězení, o němž ale ve skutečnosti nikdo neví, zda tu někdy doopravdy bylo.
„Raději se vydejte na jednu z farem s kořením, což je fascinující podívaná, protože se tu dozvíte, jak vlastně vypadá koření, když ještě roste na stromě či keři. Místní koření je také jedním z nejoblíbenějších a zároveň nejužitečnějších suvenýrů,“ doporučuje Řezníčková.
Kam na pláž?
Pokud chcete klasickou dovolenou, během níž budete dlouhé dny relaxovat na pláži a koupat se v moři, je jasnou volbou sever ostrova, tedy oblast Nungwi. Najdete tu všechny druhy ubytování, od luxusních resortů po batůžkářské bungalovy.
Oblíbená je také oblast Paje na východě ostrova, kde to především večer trochu víc žije. Počítejte ale s tím, že tady jsou zmíněné přílivy a odlivy patrnější, moře tu ustoupí klidně i o půl kilometru, takže na koupání to pak moc není. Na druhou stranu po něm ale zbydou malé „bazénky“, v nichž můžete pozorovat mořské živočichy i bez jakéhokoli potápěčského vybavení.
Covidová opatření
Aktuálně se na Zanzibar dostanete s negativním PCR testem a po příletu vám pravděpodobně udělají ještě jeden antigenní. Co se týče návratu, pro české cestovatele je Zanzibar na takzvaném semaforu mezi tmavě červenými zeměmi. Pokud tedy nejste očkovaní, počítejte po návratu s pětidenní karanténou.