Zájem o programovací tábory roste. Připravují se na děti s poruchami soustředění
Po roce, kdy děti téměř neměly šanci se socializovat a trávily spoustu času u počítače, mohou být tábory se zaměřením na rozvoj digitálních dovedností kompromisem a cestou, jak děti vyvarovat extrémním změnám. To si myslí pořadatelé z makeITtoday, kteří hlásí vysoký zájem o letní příměstské tábory. Zároveň lektory školí na práci s dětmi, které mají vlivem pandemie častěji problémy udržet pozornost. Na táborech digitálních dovedností se děti učí, jak čas strávený na počítači využít kreativně a tak, aby jim získané dovednosti otevřely možnosti na trhu práce 21. století.
„Uplynulý rok byl plný extrémů, děti neměly téměř šanci se socializovat a naopak trávily mnohem více času u počítačů. Opačným extrémem ale může být poslat je na dvoutýdenní tábor v přírodě se spoustou neznámých dětí. Věříme, že příměstské tábory zaměřené na rozvoj digitálních dovedností můžou být kompromisem. Naučí se kreativně pracovat s technologiemi, které je doprovázely při distanční výuce a budou nezbytnou součástí jejich životů i nadále, a zároveň dětem umožní nenásilně se vrátit do kolektivu, rozvíjet své soft skills a trávit čas venku,” myslí si výkonná ředitelka makeITtoday Barbora Stibor.
Přibývá dětí s poruchami soustředění
Zkušenost z posledního roku ukázala, že je potřeba upravit také přístup ke studentům. „Když jsme srovnávali chování studentů v prezenční výuce před pandemií a na online kurzech během pandemie, došlo nám, že musíme na tu změnu reagovat. Děti byly mnohem více neklidné, měly častěji problém se soustředěním. Navíc u obrazovek už tak tráví spoustu času. Naši lektoři se proto zúčastnili semináře zaměřeného na poruchy soustředění, ADHD a ADD, aby dokázali lépe vyjít vstříc měnícím se potřebám dětí. Jsou teď vyškoleni například na to, aby uměli efektivně zužitkovat čas, kdy dítě s poruchou vnímá, a kdy je naopak čas na odpočinkovou aktivitu. Nebo jak správně pracovat s dítětem s poruchou pozornosti v kolektivu dalších dětí, tak aby si lekci užili všichni rovnoměrně,” vysvětluje Barbora Stibor.
Poptávka po táborech roste
„Přihlašování na tábory ještě není ukončené, ale už v této fázi umíme odhadnout, že se poptávka zvýší zhruba o 30 %. I první registrace začaly chodit dříve než v minulých letech navzdory nejistotě spojené s pandemií. Je vidět, že rodiče doufají, že se jejich děti budou moci v létě socializovat v kolektivu,” říká Barbora Stibor. Rostoucí zájem o tábory tak kopíruje růst poptávky po kurzech digitálních dovedností, který makeITtoday zaznamenalo v uplynulém roce. I díky němu jsou kapacitně připraveni, tým na jaře posílilo osm nových lektorů.
Největším „tahákem“ je Minecraft
Jedním z důvodů, proč byl uplynulý rok pro makeITtoday tak úspěšný, bylo zařazení kurzů programování v Minecraftu. Letos proto poprvé spouští i minecraftové tábory. Děti si mohou vybrat ze tří různých témat. Pro nejmenší děti od 8 let je určený také tábor Úvod do programování a robotiky, pro starší děti pak makeITtoday nabízí tábory zaměřené na grafiku, fotografii a film, programování webu, programování s mobily nebo vývoj her a herní design.
Více času venku
Po roce doma chce makeITtoday přesunout více aktivit mimo počítač. „Základem táborů je samozřejmě práce na počítači, kterou prokládáme kreativními offline aktivitami a každý den trávíme čas venku tematickými hrami. Týmová spolupráce, prostorová představivost, algoritmy a další dovednosti, které jsou potřeba k programování, se totiž dají dobře trénovat při offline aktivitách,” doplňuje manažerka makeITtoday. Tábory se konají v maximálním počtu 10 dětí, což je optimální jak pro individuální přístup, tak z hlediska bezpečnosti.
O makeITtoday:
Inovativní vzdělávací projekt makeITtoday vznikl v roce 2017. Vedle systematického vzdělávání v technických oborech se zaměřuje na rozvoj soft skills u studentů ve věku 8-18 let. Nabízí pololetní kurzy a workshopy zaměřené na programování, robotiku, vývoj mobilních aplikací, her, webu a mnohé další.