Zásady nemovitostního investora v roce 2022
Investovat v roce 2022 do nemovitostí a vydělat bude těžší než jsme zvyklí. V posledních letech stačilo koupit téměř cokoliv a trh vyhnal cenu ročně o 10 % až 15 %. Nyní musejí investoři nákup lépe zvažovat. Na druhou stranu ústup zájemců z řad střední třídy dává šanci jednat o ceně a najít správnou investiční příležitost. Do jaké nemovitosti dát peníze a kdy se raději poohlédnout jinde radí Peter Višňovský a Jana Panochová z realitní kanceláře LEXXUS.
Nevěřte, že cena bytů půjde dolů
„Do realit je rozumné investovat s horizontem pěti, spíše deseti let. Kromě výjimečně předražených nemovitostí jsem přesvědčený, že až se za deset let budeme dívat na ceny pražských bytů, ty dnešní nám budou připadat nízké. Krátkodobě může dojít ke snížení ceny, jak bylo vidět za hospodářské krize v roce 2008. Ale i ten, kdo koupil draze v roce 2008 má dnes nemovitost s nejméně dvojnásobnou hodnotou. Do budoucna na levnější bydlení nevěřím, Praha stále přitahuje nové obyvatele a cenami bydlení spíš dohání západní metropole,” říká Peter Višňovský.
„V poslední dekádě byla bytová výstavba naprosto nedostatečná. V roce 2021 bylo zahájeno skoro 10 000 bytů, což je nejvíce za posledních dvacet let, ale na pokrytí deficitu z předchozích období budeme potřebovat ještě mnoho dalších let intenzivní výstavby,” upozorňuje Jana Panochová.
Nepřiměřenou cenu odmítněte
Doba, kdy nemovitosti rostly meziročně dvojciferným číslem se jen tak nevrátí. Dražší jsou také hypotéky a to znamená jediné: kupujících na trhu letos výrazně ubude. „Přirozeným vývojem se růst cen zpomalil, po extrémním roce se dostáváme zase do normálu. Je to i tím, že spoustu lidí odrazuje vysoký hypoteční úrok nad 4 procenta, a to během roku 2022 očekáváme další růst. To vše vede k nižší poptávce po bytech, které si střední třída pořizuje nejčastěji na hypotéku. Ústup střední třídy dává prostor investorům, kteří budou s prodávajícími jednat o ceně. Těchto jednání letos uvidíme podstatně více než v posledních letech,” říká Jana Panochová.
„Největším investorským rizikem jsou předražené a nekvalitní byty, které se prodají jenom kvůli vysoké poptávce. Po delší době ale mohou vyplynout na povrch nedostatky bytu, které není majitel schopný odstranit. Pokud cena neodpovídá kvalitě, nebojte se ji odmítnout,” dodává Peter Višňovský.
Vybírejte chytře, lokalita a dispozice jsou určující
„Při rozhodování o typu investičního bytu je důležité si dávat pozor na tři hlavní aspekty. Lokalita, dispozice a cena. Lokalita bytu je logicky nezaměnitelná, tudíž velmi dominantní. U velkých bytů s dispozicí 4+kk a více se těžko hledá nájemník, který by pokryl veškeré náklady. Z toho plyne, že nejvhodnějším investičním bytem je bez kompromisů 2+kk v perspektivní lokalitě. Pokud vše odpovídá ceně, rozhodnutí o koupi je správné,” komentuje ředitel realitní kanceláře LEXXUS Peter Višňovský.
Zapomeňte na rychlé zbohatnutí
„Pokud hledáte stabilitu a můžete si dovolit na výnos počkat pět až deset let, nemovitosti stále patří ke špičce. Například, před 5 lety byla průměrná výnosnost bytů v Praze 5 procent a hodnota vyskočila mezi 20 až 50 procenty. Nyní se výnosnost pohybuje kolem dvou procent a pomaleji poroste také zhodnocení,” dodává Peter Višňovský.
„Realitní trh nabízí možnost konzervativních, bezpečných investic. Prodělat na takové dlouhodobé investici je skoro nemožné. Nemovitosti rostou v dlouhodobém horizontu stabilně. Pokud má investor volné prostředky v řádu milionů a hledá výhodné zhodnocení, těžko najde bezpečnější příležitost,” uzavírá Jana Panochová.