Zdokumentujte svůj život v karanténě… V tom pravém světle

Najděte to správné světlo i v této temné době a připojte se k výzvě #CreateYourLight, ve které mohou lidé sdílet své fotografie v období karantény a inspirovat svým příběhem druhé… První téma se zaměřuje na fotografování na denním světle, pronikajícím skrze okenní tabule. Poradíme vám, jak vytvořit co nejlepší snímky!

Je jedno, z jaké části světa pocházejí, zda jsou profesionální fotografové či nadšení amatéři nebo jak tráví čas v karanténě… Do této výzvy se připojují Nikon ambasadoři, influenceři i další talentovaní fotografové a jejich followeři – a společně pak sdílejí své výtvory na sociálních sítích pod hashtagem #CreateYourLight. Každé dva týdny se přitom mění téma, to aktuální zní: „Fotografování v denním světle“. Aby byly vaše snímky co nejdokonalejší, vyzkoušejte rady a tipy dokumentární fotografky Alžběty Jungrové, která při své tvorbě blesk vůbec nepoužívá a spoléhá na přirozené světlo…

„Orientuji se hodně podle světla, takže se řídím tím, kdy na místě svítí a kdy ne,“ říká Alžběta Jungrová. I svůj letenský byt popisuje dvěma výstižnými slovy: „Prostor a světlo“. Kvůli koronavirové situaci se ho letos rozhodla upravit na ateliér. „Jako první jsem si koupila kouřostroj, ráda ho využívám na focení pro podpoření světla a navození atmosféry, pak pár lampiček a nakonec jsem si půjčila i disko světlo od kamaráda. Po bytě jsem posbírala zrcadla, využila skel ve dveřích, vytáhala staré záclony ze skříně a využila žaluzii k regulování světla. Dost provizorní, ale hodně jsme se u toho s mou modelkou Terezou alias Miss Cool Cat zasmály,“ říká fotografka, která nedávno představila volnou tvorbu na své nejnovější výstavě Exit.

Každá část dne má své kouzlo

Nejideálnější je přírodní denní světlo pronikající oknem, využít můžete ale i kouzelného zbarvení, když se slunko kloní nad obzor nebo nad něj ráno naopak stoupá… Zkuste stejnou scénu zachytit v odlišných částech dne, při různém počasí – na vlastní oči tak uvidíte rozdíl a naučíte se vnímat světlo, ale i vržený stín, který je důležitým tvůrčím prvkem. Zároveň zjistíte, která verze zapadá nejlépe do vašeho stylu či vyvolává největší emoce. Vyzkoušejte také fotografování v odlišných částech bytu či domu – roli může hrát rovněž orientace na různé světové strany. Důležitou hodnotou je nastavení hodnoty ISO, jež určuje citlivost fotoaparátu na světlo. Čím vyšší je hodnota, tím vyšší je citlivost aparátu a tím i jeho schopnost zachytávat snímky při slabém světle bez blesku.

Tip: Nebojte se ani pozdějších hodin, dobrý fotoaparát si poradí i v horších světelných podmínkách. „Je skvělé, že nám dnešní technika dovoluje dělat věci, které bychom před deseti, dvaceti lety vůbec nemohli,“ říká fotografka Jungrová. Například Nikon Z 50 má široký rozsah citlivostí ISO 100–51 200 a automatické zaostřování při nízké hladině osvětlení až do –4 EV.

Chytré pomůcky

Chcete-li svou fotografickou tvorbu posunout o level výše, můžete si pořídit pomocníky, kteří vám pomohou pracovat s přirozeným světlem. Jeho intenzitu, ale i směr, ze kterého přichází, lze ovlivňovat použitím odrazných desek. Ty vám nasměrují světlo žádoucím směrem – jednoduše tak dostanete dostatek světla i do tmavšího koutu bytu. Tmavé desky naopak mohou zastínit potřebnou část či eliminovat odlesky. K rozptýlení světla pomůže difuzní plocha.

Tip: Pokud nechcete investovat do profesionálních odrazných desek, poslouží vám i rozměrnější polystyrenová deska. Lze ji také natřít stříbrnou či zlatou barvou, které dodají fotografii specifický ráz.

Světelný objektiv

Díky práci se světelným objektivem lze pořídit jasnější snímky i za nižší hladiny osvětlení (například v šeru či horším světle) a přitom se můžete zaměřit na detaily či pracovat s hloubkou ostrosti – zdůraznit ostrý objekt v popředí a pozadí rozmazat.

Tip: Například širokoúhlý objektiv NIKKOR Z 20 mm f/1,8 S pro bezzrcadlovky má vysokou světelnost, takže dokáže vykreslit scénu i za nízké hladiny osvětlení.

You may also like...