Zdravé velikonoční pečení: Mazanec a zajíčci
Jaro je jedním z nejkrásnějších období roku. Příroda srší energií, rodí se nový život, všechno kvete a raší. Symbolem jara jsou Velikonoce, spojující v sobě pohanské i křesťanské zvyky a obyčeje, ať už jsou to vejce obarvená na červeno jako symbol lásky či mazanec coby symbol slunce, které opět nabírá na síle.
Po dlouhé zimě je náš organismus obvykle unaven a vyčerpán, proto je právě na jaře mimořádně důležitý přísun zdravých a kvalitních surovin, které nás nezatěžují chemií, ale naopak nám pomohou s jarní regenerací a očistou. Sázka na bio je tou největší jistotou, ať už budete připravovat mazance, jidáše či další dobroty, které máme spojeny s velikonočními svátky.
Proto potěší speciální limitovaná edice špaldové mouky v bio kvalitě připravená právě pro pečení mazanců. Tu na velikonoční trh dodala společnost Probio – prestižní výrobce biopotravin, který v letošním roce oslaví 30. výročí od svého založení.
Mouka na špaldový mazanec, velikonoční kolekce
Tato mouka je vyladěná tak, aby v ní byl optimální poměr mouk – celozrnné špaldové, pšeniční hladké a polohrubé. Celozrnná špaldová pro vlákninu, minerální látky, tuky z celého zrna špaldy. Ale pro náročnější pečení, jakým mazanec je, aby těsto dobře kynulo a drželo výšku pečiva a mělo dobrou strukturu a kyprost jsou pak dodané pšeničná hladká a polohrubá. Většinou se peče z celé bílé mouky, ale Probio se snaží uvádět recepty obohacené celozrnnou moukou, protože obecně máme málo vlákniny a mikroživin. A pokud tedy vybrat celozrnnou mouku, pak určitě kvalitnější špaldu, která je živinově výhodnější.
Na mazancovou mouku a vlastně na všechny špaldové mouky používáme pouze původní, ryzí odrůdy pšenice špaldy. Špalda je jedna z nejstarších původních obilovin. Je nutričně bohatší. Obsahuje více bílkovin, minerálních látek, vitamínů skupiny B a její vláknina je lépe a snáze stravitelná.
Velikonoční mazanec
35 g droždí, 180 ml mléka
500 g mouky na špaldový mazanec Probio
100 g cukru třtinového moučkového Probio + 1 lžička na kvásek
100 g másla
Špetka mletého muškátového oříšku
70 g rozinek Probio naložených v rumu + 1 lžíce rumu z rozinek
3 žloutky, vejce na potření
Mandle Probio nasekané na plátky na posypání
Postup:
Droždí nasypejte do mističky a promíchejte se lžičkou cukru. Ohřejte mléko, aby bylo teplé – ne horké – a přilijte asi ¼ k droždí. Přidejte trošku mouky a vidličkou prošlehejte. Nechte pod utěrkou vzejít kvásek. Bude to trvat asi 15 – 20 minut. Do zbytku mléka vložte na kousky pokrájené máslo a ještě trochu zahřejte, aby se v něm máslo dobře rozpouštělo.
Mouku ve větší nebo hnětací míse smíchejte s cukrem, muškátovým oříškem a rozinkami. Přidejte vzešlý kvásek. Zkontrolujte mléko s máslem, zda není příliš teplé a rozšlehejte v něm žloutky. Přilijte do mísy a zpracujte těsto.
Těsto nechte hodinu kynout na teplém místě pod utěrkou. Poté překlopte na lehce pomoučenou pracovní podložku. Na pomoučení použijte trochu kterékoliv hladké mouky – světlé či celozrnné. Z těsta vypracujte bochánek a přendejte na plech vyložený pečicím papírem. Nařízněte na mazanci křížek a nechte 15 minut kynout na plechu.
Poté potřete rozšlehaným vejcem a posypejte mandlemi. Pečte nejdříve zprudka při 200 °C (horkovzduch). Po 10 minutách teplotu snižte na 170 °C a dopékejte 30 minut.
Velikonoční zajíčci z kynutého těsta
Recept na 12 zajíčků:
500 g mouky na špaldový mazanec Probio
30 g droždí, 200 ml mléka, 80 g másla
30 g cukru třtinového moučkového Probio
1 vanilkový cukr, 2 žloutky, vejce na potření
Postup:
Droždí nasypejte do mističky a promíchejte se lžičkou cukru. Ohřejte mléko, aby bylo teplé – ne horké – a přilijte asi ¼ k droždí. Přidejte trošku mouky a vidličkou prošlehejte. Nechte pod utěrkou vzejít kvásek. Bude to trvat asi 15 – 20 minut. Do zbytku mléka vložte na kousky pokrájené máslo a ještě trochu zahřejte, aby se v něm máslo dobře rozpouštělo.
Mouku ve větší nebo hnětací míse smíchejte s oběma cukry. Přidejte vzešlý kvásek. Zkontrolujte mléko s máslem, zda není příliš teplé a rozšlehejte v něm žloutky. Přilijte do mísy a zpracujte těsto. Těsto nechte tři čtvrtě až hodinu kynout na teplém místě pod utěrkou.
Těsto přendejte na pracovní podložku a vyválejte váleček. Odkrojte z něj 12 stejně velkých kousků. Z každého nejdříve odkrojte malý kousek těsta a poté z větší části těsta vyválejte hada dlouhého 28 – 30 cm. Konce vyválejte do špičky. Z malého kousku těsta vyválejte slabého hada a udělejte z něj uzlík.
Z delšího pramenu utvořte pomyslné písmeno U a do jeho zaoblení vložte uzlík – jako ocásek. Kolem něj stočte konce k sobě, přetočte přes sebe a špičaté konce nechte volné – budou představovat ouška. Zajíčky položte na plech vyložený pečicím papírem a potřete rozšlehaným vejcem.
Pečte při 180 °C (horkovzduch) 25 minut.