Zelený hackathon vyhrály inteligentní údržbářské drony
V sobotu 21. května se v Praze uskutečnilo finále hackathonu GreenHack, největší udržitelné inovační akce v Evropě. Celkem 136 hackerů ze 14 zemí se 24 hodin věnovalo řešení aktuálních výzev spojených s energetickou krizí, udržitelným rozvojem, recyklací, chováním spotřebitelů i globálních firem. Vítězem soutěže se stal projekt PylonGuard s řešením automatické detekce stožárů vysokého napětí za využití dronů s umělou inteligencí.
Evropský inovační maraton se konal 20. – 21. května v prostorách pražských kancelářích Edwards Lifesciences v komplexu Praga Studios, který drží certifikáty udržitelnosti a dopadu na zdraví LEED Platinum a WELL.
Akce se zúčastnilo 136 inovátorů z Česka a dalších 13 zemí. Účastníci měli k dispozici 24 hodin na návrh řešení jedné z 9 výzev, týkajících se celosvětových problémů jako je současná energetická krize, chování spotřebitelů či recyklace.
Kompletní seznam výzev je k dispozici na www.greenhack.eu. Vítězné týmy si rozdělily 125 000 Kč a 14 partnerských cen.
Vítězným řešením se stala aplikace PylonGuard týmu GreenSentics, která dokáže automaticky detekovat stožáry vysokého napětí s využitím umělé inteligence. Pomocí dronu a neuronové sítě aplikace přesně určí typ stožáru. Ambicí týmu je rozšířit funkčnost řešení, aby dokázalo detekovat jednotlivé díly a součástky s automatickou kontrolou jejich kvality.
“Hackathon jsme si moc užili. Máme radost, že jsme na něm našli takové výzvy, ve kterých jsme využili naše zkušenosti. Těšíme se, že řešení dále dopracujeme s ČEPS a vyzkoušíme je v reálném životě,” říká Václav Maixner z vítězného týmu GreenSentic.
Akce se konala za účasti primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba, nizozemského velvyslance v ČR Daana F. Huisinga, europoslance Mikuláše Peksy, prof. Vladimíra Kočího z VŠCHT v Praze, Jana Mareše z Ministerstva životního prostředí ČR a dalších významných hostů.
„Udržitelnosti celého nápojového odvětví chceme dosáhnout co nejdříve, ať již využíváním nových technologií nebo v intencích cirkulární ekonomiky. Věříme, že nám k tomu mohou pomoci i inovace vzešlé z této unikátní akce. Oceňujeme inovativní řešení výzev i nadšení mladých „hackerů“. Nejméně na dvou projektech bychom s řešiteli rádi dále spolupracovali,“ říká Klára Hálová, manažerka kategorie vody z Mattoni 1873.
![](https://www.vecerni-praha.cz/wp-content/uploads/2022/05/1_GreenSentic_.jpg)
![](https://www.vecerni-praha.cz/wp-content/uploads/2022/05/2_UnicornHackers.jpg)
![](https://www.vecerni-praha.cz/wp-content/uploads/2022/05/3_NoFluffyBackup.jpg)
“GreenHack opět přitáhl mladý technický talent do Prahy, kde jsme měli po delší době možnost se potkat osobně. Proč jen na 24 hodin? Praxe ukazuje, že nové nápady vznikají lépe v malých týmech, pod stresem a se silnou motivací. To vše splňují náročné podmínky hackathonu. Vítězné nápady ukazují, že inteligence umělá nám pomůže chovat se zodpovědněji jen v kombinaci s inteligencí přirozenou, lidskou,” hodnotí akci její organizátor, městský hacker Tomáš Studeník.
Porota ocenila tyto týmy:
- místo: GreenSentic
- místo: Unicorn hackers
- místo: No fluffy backup
- Cena Mattoni 1873: AV Activities, No fluffy backup, GreenSentics
- Cena T-Mobile: MIMO, Unicorn Hackers
- Cena Delloite: Unicorn Hackers
- Cena Cyrkl: Cyrkus
- Cena ČEPS: GreenSentics, Green-Team, Senzory do škol
- Cena CEEHacks: GreenSentics, Unicorn Hackers, No fluffy backup, ProstěTeam