Zoo Praha oslavila své výročí otevřením Rákosova pavilónu
Zoo Praha v rámci oslav svých „narozenin“ slavnostně otevřela Rákosův pavilon. V pavilonu je k vidění ojedinělá kolekce vzácných papoušků, včetně naprosto výjimečného ary kobaltového (Learova). Některé z nich pražská zoo chová jako jediná zoologická zahrada v Evropě. Pavilon je unikátní také svou podobou: ptáky představuje v kontextu prostředí, které obývají v přírodě. Otevření se zúčastnila řada významných hostů: primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib, herci Klára Trojanová a Hynek Čermák či světoznámý baletní mistr Jiří Bubeníček.
Nová stavba nese jméno Stanislava Rákose, mecenáše, celoživotního chovatele ptactva a příznivce pražské zoo, který na výstavbu pavilonu přispěl velkorysou částkou. Slavnostního otevření se zúčastnila jeho manželka Ludmila Rákosová.
„Rákosův pavilon představuje papoušky v prostředí, které rostlinstvem, modelací terénu i výmalbou téměř dokonale odpovídá lokalitám, kde žijí v přírodě, říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Návštěvník se tak při procházce pavilonem cítí jako na cestě kolem světa, která mu umožní nahlédnout do vzdálených míst, Novým Zélandem počínaje a Ohňovou zemí konče. Toto pojetí je především dílem kurátora chovu ptáků Antonína Vaidla.“
V pavilonu na návštěvníka čeká celkem osm expozic: Nový Zéland, Filipíny, Horský deštný les Nové Guineje, Nížinný les Nové Guineje, Jamajské lesy, Pantanal, Brazilská Caatinga a Jihoandské podhůří.
„Mě určitě nejvíce zaujal ara kobaltový neboli ara Learův, to je jednoznačně nádherný papoušek, a vidět ho takřka v přirozeném prostředí, které působí skutečně tak, jako by člověk byl v Brazílii, to je výjimečný zážitek, který stojí za návštěvu pražské zoo,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.
„Kromě toho, jak je ten pavilon nádherně vymyšlený a postavený, mě nejvíce fascinoval ara hyacintový, který má v sobě klid Clinta Eastwooda a jehož ‚kabát‘ má barvu očí mé ženy, takže ten mě opravdu baví,“ pochvaloval si také herec Hynek Čermák.
Foto: Petr Hamerník, Tereza Mrhálová, Zoo Praha