Zoo Praha představila významné odchovy za rok 2019
Ke dni 30. listopadu se letos v Zoo Praha narodilo nebo vylíhlo celkem 1282 mláďat ve 207 druzích. Řada z nich vzbudila velkou pozornost médií i návštěvníků, jako třeba narození lachtana jihoafrického koncem května nebo hned dvou vzácných lemurů kata, přičemž první z nich – dubnový – byl prvním lemurem kata narozeným zde po pětadvaceti letech.
„Do konce listopadu se v Zoo Praha narodilo nebo vylíhlo 1282 mláďat 207 druhů a další k nim stále přibývají. Některá z nich – jako malý lachtan jihoafrický nebo mláďata lemurů kata – vzbudila zájem médií i veřejnosti, zatímco jiná zůstala trochu v pozadí. Neprávem. Jsou mezi nimi opravdu senzační odchovy spojené s velmi zajímavými příběhy,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
PEKARI WAGNERŮV
Mláďata pekariů Wagnerových, která se v Zoo Praha narodila 4. května, jsou evropskou vzácností. Dosud se totiž v rámci Evropy podařilo tento druh úspěšně rozmnožit pouze v Tierparku Berlín a v belgické ZOO Planckendael. Toto podivuhodné zvíře bylo až do sedmdesátých let minulého století považováno za vyhynulé. Narození mláďat pekariů Wagnerových bylo skvělou zprávou pro celý evropský chov. V Evropě totiž tento druh momentálně chová pouze sedm institucí v počtu 45 jedinců.
DIKOBRAZ PALAWANSKÝ
Nejmenší dikobraz s nejmenším rozšířením – i tak by se dal charakterizovat dikobraz palawanský. Malý areál a tlak ze strany lidské populace mu vynesl také další primát – jde zatím o jediný ohrožený druh dikobraza, zařazený v Červeném seznamu IUCN do kategorie vulnerable – zranitelný. V Zoo Praha se za rok 2019 narodila tři mláďata. Dikobraz palawanský je endemitem palawanské faunistické oblasti – kromě Palawanu se vyskytuje také na ostrově Busuanga
HOLUB RŮŽOVÝ
Příběh záchrany holuba růžového je neodmyslitelně spjat se známým anglickým přírodovědcem Geraldem Durrellem. V roce 1991 přežívalo na světě pouhých deset jedinců a právě Durrell Wildlife Conservation Trust se zasloužil o jejich záchranu. Zoo Praha získala do svého chovu tyto vzácné holuby již v roce 2000 jako první česká zoo.
Holub růžový je endemitem ostrova Mauricius v souostroví Maskarény. Jako jediný zástupce čeledi Columbidae nebyl zcela vyhuben. Díky záchrannému programu zoologických zahrad se populace v lidské péči zvyšuje a mohl být již i reintrodukován na Mauricius.
„Zoo Praha má za sebou spoustu skvělých chovatelských úspěchů, kterými přispívá k záchraně ohrožených druhů zvířat. Naše zoo je chloubou hlavního města a já si přeji, aby se jí v nadcházejícím roce 2020 dařilo minimálně stejně tak jako letos. Už teď se mohou návštěvníci těšit na otevření nového pavilonu australské fauny nebo pavilonu hrochů s novou čističkou vody. Postoupíme také ve stavbě zcela nového a moderního pavilonu pro gorily,“ doplnil náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček.
Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha