Zvony paměti: Praha bude zvoněním připomínat osobnosti, které se postavily totalitním režimům
Společnost Prague City Tourism, Museum Kampa a Muzeum paměti XX. století spouští nový dlouhodobý projekt Zvony paměti, kterým chce upozorňovat na zločiny totalitních režimů. Díky projektu budou zvony Svatomikulášské městské zvonice na Malé Straně pravidelně zvonit za jednotlivé osobnosti 20. století, které s totalitami bojovaly. První zvonění proběhne 14. září za Jana Masaryka. Projekt odstartuje výstavou Oči Státní bezpečnosti na Kampě, samostatné webové stránky a doprovodný program ve formě tematických vycházek či jízd historickou tramvají. Tentýž týden v neděli navíc v kostele sv. Mikuláše bude sloužena mše za oběti totalitních režimů.
„Jen několik stovek kilometrů od nás nyní funguje režim, který používá stejné represivní metody, sledování a šikanování proti svým oponentům, podobně jako v Československu před rokem 1989. Připomínat osobnosti, které se postavily totalitním režimům, je v tomto kontextu velmi aktuální,“ zdůrazňuje význam projektu předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století Hana Kordová Marvanová.
Smyslem projektu je také zvýšit povědomí veřejnosti o zločinech spáchaných totalitními režimy ve 20. století. „Chceme důstojně připomínat české veřejnosti důležitá jména naší historie a dávat je do kontextu. Společně s partnery vybíráme osobnosti, které se postavily totalitním režimům a hájily demokratické hodnoty naší společnosti. První zvonění se uskuteční ve čtvrtek 14. září v 15 hodin, a to za Jana Masaryka,“ vysvětluje záměr projektu místopředsedkyně představenstva Prague City Tourism Jana Adamcová.
Projekt odstartoval 12. září výstavu Oči Státní bezpečnosti na Kampě, která potrvá tři měsíce. Výstava představuje klíčové osoby, místa a události zaznamenané v dokumentech Správy sledování StB. „Panelová výstava bude prezentovat historické osobnosti, významné události, kavárny, pražské ulice a další místa, která byla sledována pracovníky Státní bezpečnosti a zvěčněna jejich fotoaparáty,” zve na výstavu ředitel Muzea Paměti XX. století Jan Kalous. „Jeden z panelů navíc bude symbolicky umístěný i ve Svatomikulášské zvonici, která dříve sloužila jako pozorovatelna Státní bezpečnosti s krycím jménem Kajka,” dodává kurátor výstavy Petr Blažek a editor česko-anglického katalogu, který vyjde k výstavě na počátku října 2023.
Spolu s prvním zvoněním a výstavou budou spuštěny i webové stránky prague.eu/zvonypameti.cz, na kterých zájemci naleznou harmonogram zvonění a nabídku speciálních vycházek a komentovaných prohlídek s průvodcem. Nejen Pražané se tak budou moci vypravit po stopách bývalých pozorovatelen a lépe poznat své město. Vedle toho proběhne i program pro školy.
V rámci doprovodného programu také vyjede 7. října v pořadí třetí tematická jízda historickými vozy. Její trasa povede kolem pozorovatelen StB za odborného výkladů průvodců, součástí bude i kurátorská prohlídka výstavy Očima StB a volný vstup na Mikulášskou městskou zvonici.
„Svatomikulášská zvonice byla od samého počátku také požární hláskou a její zvony varovaly před blížícím se nebezpečím. Dnes je takovým nebezpečím právě ztráta historické paměti, návrat totalitního myšlení, netolerance a extremismus. Zvony paměti tak budou znít nejen k poctě odpůrců obou totalit 20. století, ale budou rovněž varovat před tímto nebezpečím,“ uzavírá Jana Adamcová.
Za projektem Zvony paměti stojí Prague City Tourism, Muzeum paměti XX. století a Museum Kampa.